Lindon Gjelaj është zgjedhur kryetar i ri i Komunës së Tuzit. Gjelaj zëvendëson Nik Gjeloshaj, i cili dha dorëheqje pasi u zgjodh zëvendëskryeministër i Qeverisë së Malit të Zi dhe ministër i Zhvillimit Ekonomik më 31 tetor. Për Gjelaj votuan 18 këshilltarë, 15 nga radhët e Forumit Shqiptar, Shtjefën...
"Ne do të mbështesim çdo qeveri që do të ruajë karakterin qytetar dhe laik të Malit të Zi, do të promovojë demokracinë multietnike dhe do të kontribuojë në zhvillimin dinamik ekonomik, në mënyrë që Mali i Zi, si një vend i zhvilluar demokratikisht dhe ekonomikisht, të jetë pjesë e Bashkimit Evropian në të ardhmen e afërt”, thotë...
Përfaqësues të shoqatave joqeveritare, hotelierë dhe artistë të estradës protestuan sot para godinës së Ministrisë së Shëndetësisë. Ata kërkojnë heqjen e plotë të masave epidemiologjike që kanë të bëjnë me hotelierinë dhe aktivitetet përkatëse. Përndryshe, ata paralajmërojnë radikalizimin e protestës. “Ne kemi pritur shumë gjatë, që nga viti i ri jemi të bllokuar dhe të vetmit muzikantë...
Kushtet për lehtësim shtesë të masave në luftën kundër koronavirusit të ri në Mal të Zi nuk janë plotësuar ende, njoftoi Instituti i Shëndetit Publik (ISHP).  Ata rikujtojnë se masat aktuale janë në fuqi deri më 18 shkurt. “E kemi theksuar vazhdimisht se, nëse situata epidemiologjike do të jetë më e favorshme, mund të ndodhë që masat...
Në 24 orët e fundit në Mal të Zi, nëntë persona kanë vdekur nga pasojat e koronavirusit dhe janë regjistruar 312 raste të reja të infektimit, njofton Instituti i Shëndetit Publik (ISHP). Pjesa e rasteve të reja pozitive në numrin total të testuar më 6 shkurt ishte 24,76%. Numri i përgjithshëm i vdekjeve nga infeksioni COVID-19 në...
Gjykata Kushtetuese përfundoi seancën të hënën ku u shqyrtua kërkesa e Kuvendit të Shqipërisë për shkarkimin e presidentit, Ilir Meta. Nga ky moment, Gjykata Kushtetuese ka 30 ditë kohë për të dhënë vendimin. Seanca për presidentin ishte shtyrë për këtë javë, pas kërkesës së përfaqësuesve të presidentit, të cilët kërkuan kohë që të paraqisnin argumentet e tyre...
Angazhimi ynë për reformat dhe bashkëpunimin rajonal nuk është vetëm i rëndësishëm për anëtarësimin në Bashkimin Evropian, por edhe vendimtar për sigurimin e prosperitetit dhe stabilitetit afatgjatë të rajonit tonë, tha presidenti i Malit të Zi Jakov Millatoviq. Me atë rast, siç thuhet në komunikatën për media, Millatoviq tha se lidershipi në procesin...
Mali i Zi është i bashkuar rreth një qëllimi të përbashkët – anëtarësimit në Bashkimin Evropian, gjë e cila u dëshmua me konsensusin në Qeveri, por edhe me votën pothuajse unanime të ligjit IBAR në Kuvend, tha ministrja e Çështjeve Evropiane Maida Gorçeviq në takimin me delegacionin e Grupit të Miqësisë së Këshillit Kombëtar të Austrisë me...
Ministri i Mbrojtjes Dragan Krapoviq tha se NATO është më e madhe, më e bashkuar dhe më e fortë se kurrë në historinë e saj. “NATO feston 75 vjetorin e saj këtë vit dhe ka konfirmuar rëndësinë e saj. Për sa i përket marrëdhënieve ndërkombëtare, mendoj se NATO është më e madhe, më...
Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, në fjalën e tij gjatë Samitit të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP), të mbajtur në Shkup, bëri thirrje për forcim të bashkëpunimit rajonal përballë sfidave të reja dhe për integrimin e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian. Para krerëve të shteteve dhe qeverive nga 13 vendet...
Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, ka thënë me rastin e ndalimit njëvjeçar të importit të mallrave serbe në Kosovë se të dyja palët duhet të përmbahen nga hapat e njëanshëm dhe të pakoordinuar. Stano përsëriti se qëndrimi i BE-së është që të dyja palët, çfarëdo që të bëjnë, duhet t’i përmbahen marrëveshjeve të arritura...
Shqipëria është zyrtarisht shteti i 36-të anëtar i Qendrës Evropiane të Ekselencës së Helsinkit Kundër Kërcënimeve Hibride (Hybrid CoE). Gjatë vizitës së tij në Finlandë, Ministri Hasani firmosi memorandumin e mirëkuptimit, ndërsa e cilësoi anëtarësimin e Shqipërisë si një hap të rëndësishëm në angazhimin e vendit tonë për sigurinë e përbashkët me aleatët e...
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) Joe Biden dhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky e kanë nënshkruar më 13 qershor një marrëveshje sigurie 10-vjeçare, të cilën ata e përshëndetën si një moment historik në marrëdhëniet midis vendeve të tyre. Zelensky tha gjithashtu se vendit të tij "urgjentisht" i duhen sisteme shtesë të mbrojtjes ajrore për...
Ukraina e mori nga G7-tat dritën jeshile të ndihmës financiare: Grupi i 7 vendeve më të industrializuara të botës u pajtua që të përdoren asetet e ngrira ruse për të mbledhur 50 miliardë dollarë, të cilat ta ndihmojnë Kievin të përballojë pushtimin e Moskës. Shtatë vendet perëndimore të këtij formacioni ishin konsultuar prej gati...
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden tha të enjten se nuk pret të arrihet një marrëveshje armëpushimi për luftën në Gazë në një të ardhme të afërt, pasi një propozim i mbështetur nga SHBA-ja dhe të tjerët nuk është pranuar plotësisht nga Izraeli apo Hamasi – grupi palestinez i shpallur organizatë terroriste nga SHBA-ja dhe Bashkimi...
Nga 14 qershori deri më 14 korrik, përfaqësueset evropiane të futbollit do të luftojnë për fitore në secilën ndeshje, me të vetmin synim: ta rrëmbejnë trofeun e Euro 2024 në Berlin. Sonte (e premte) tifozët do të zbresin në “Allianz Arena” në Munchen për ngritjen e perdes së shumëpritur për “Euro 2024”, ndërsa...

LAJME NGA MALËSIA

TË NDRYSHME