"Ne do të mbështesim çdo qeveri që do të ruajë karakterin qytetar dhe laik të Malit të Zi, do të promovojë demokracinë multietnike dhe do të kontribuojë në zhvillimin dinamik ekonomik, në mënyrë që Mali i Zi, si një vend i zhvilluar demokratikisht dhe ekonomikisht, të jetë pjesë e Bashkimit Evropian në të ardhmen e afërt”, thotë...
Përfaqësues të shoqatave joqeveritare, hotelierë dhe artistë të estradës protestuan sot para godinës së Ministrisë së Shëndetësisë. Ata kërkojnë heqjen e plotë të masave epidemiologjike që kanë të bëjnë me hotelierinë dhe aktivitetet përkatëse. Përndryshe, ata paralajmërojnë radikalizimin e protestës. “Ne kemi pritur shumë gjatë, që nga viti i ri jemi të bllokuar dhe të vetmit muzikantë...
Kushtet për lehtësim shtesë të masave në luftën kundër koronavirusit të ri në Mal të Zi nuk janë plotësuar ende, njoftoi Instituti i Shëndetit Publik (ISHP).  Ata rikujtojnë se masat aktuale janë në fuqi deri më 18 shkurt. “E kemi theksuar vazhdimisht se, nëse situata epidemiologjike do të jetë më e favorshme, mund të ndodhë që masat...
Në 24 orët e fundit në Mal të Zi, nëntë persona kanë vdekur nga pasojat e koronavirusit dhe janë regjistruar 312 raste të reja të infektimit, njofton Instituti i Shëndetit Publik (ISHP). Pjesa e rasteve të reja pozitive në numrin total të testuar më 6 shkurt ishte 24,76%. Numri i përgjithshëm i vdekjeve nga infeksioni COVID-19 në...
Gjykata Kushtetuese përfundoi seancën të hënën ku u shqyrtua kërkesa e Kuvendit të Shqipërisë për shkarkimin e presidentit, Ilir Meta. Nga ky moment, Gjykata Kushtetuese ka 30 ditë kohë për të dhënë vendimin. Seanca për presidentin ishte shtyrë për këtë javë, pas kërkesës së përfaqësuesve të presidentit, të cilët kërkuan kohë që të paraqisnin argumentet e tyre...
Ministri i Financave Aleksandar Damjanoviq thotë se është përkrahës i idesë së rindërtimit të qeverisë aktuale nga partitë që fituan zgjedhjet e vitit 2020. Në një intervistë për agjencinë Beta ai po ashtu tha se në horizont nuk sheh zgjedhje të jashtëzakonshme parlamentare. Duke komentuar përmendjen e shpeshtë në opinion për mundësinë e zgjedhjes së qeverisë së...
Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Menaxhimit të Ujërave, Vladimir Jokoviq, u bëri thirrje të gjithë ullitarëve që të shfrytëzojnë sa më shumë subvencionet bujqësore dhe të gjitha shoqatat të bashkohen në një shoqatë kombëtare të ullitarëve. Jokoviq hapi sot në Tivarin e Vjetër edicionin jubilar të 20-të të Festivalit të Ullirit, duke kujtuar se në Mal të...
Të paktën shtatë persona u vranë dhe dhjetë u plagosën kur një person i armatosur hapi zjarr pranë një sinagoge në Jerusalemin Lindor, në mbrëmjen e 27 janarit, tha policia izraelite dhe shërbimet e urgjencës, raporton Reuters. Sulmi thuhet se ka rritur frikën për një spirale dhune, një ditë pas bastisjes më vdekjeprurëse të Izraelit në Bregun...
Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha përpara një samiti BE-Ukrainë që zhvillohet javën e ardhshme, se Kievi e ka mbështetjen e pakushtëzuar të Bashimit Evropian. "Ne qëndrojmë në krah të Ukrainës pa asnjë nëse dhe por", tha von der Leyen në një fjalim më 28 janar në Duseldorf të Gjermanisë. Von der Leyen dhe...
Rezultatet preliminare të zgjedhjeve presidenciale çeke tregojnë se me rreth 80 për qind të votave të numëruara, ish-gjenerali i NATO-s, Petr Pavel, ka fituar 56.45 për qind të votave, kundrejt ish-kryeministrit, Andrej Babish, i cili ka marrë 43.54 për qind të votave, sipas Zyrës çeke të Statistikave. Çekët votuan sot për të zgjedhur pasuesin e presidentit aktual,...
Nëse keni probleme të shpeshta me gjumin dhe e keni të vështirë të bini në gjumë, duhet t’i hiqni këto sende nga dhoma juaj e gjumit, pasi ndikojnë negativisht në cilësinë e gjumit. Le të shohim më mirë se çfarë është. 1.Ushqimi Prania e ushqimit në dhomën e dikujt, përveçse johigjienike,...
Nëse po mendoni të filloni aktivitetin fizik, ose keni filluar dhe ju duhet diçka pak më sfiduese, jeni në vendin e duhur! Në këtë stërvitje 10-minutëshe do të vini gjithë trupin në lëvizje! Sigurohuni të ecni, gjithsesi, sipas ritmit tuaj. Në vend që të përshpejtoni lëvizjet, fokusi është të jeni të...
Tre prej rap-artistëve më të njohur dhe më të suksesshëm të estradës shqiptare, MC Kresha, Lyrical Son dhe Lumi B janë bërë bashkë për një bashkëpunim. Treshja e famshme kanë lansuar këngën me titullin “Hustler për burek” të cilën e sollën të kompletuar edhe nga ana vizuale. Kënga është prodhim i...

Tavë Kosi me Qofte

Tradita në tryezë nuk dështon kurrë. Të gjithë i preferojnë ushqimet tradicionale, madje duket sikur sa më shumë kalon koha aq më të shijshme bëhen. Për këto dhe shumë arsye të tjera, amvisat zgjedhin t’i gatuajnë shpesh recetat tradicionale. Nëse keni provuar një herë në jetë tavën e...
Perimet, frutat dhe erëzat janë pjesë e disa prej kurave më të mira mjekësore që njeriu mund të përdorë kundër shumë sëmundjeve dhe çrregullimeve. Një prej këtyre kurave bashkon qumështin dhe hudhrën për të krijuar një lëng të fuqishëm kundër artritit, kollës, pagjumësisë, sëmundjeve të zemrës dhe shumë sëmundjeve të tjera.

LAJME NGA MALËSIA

TË NDRYSHME