Picë e përgatitur pa gluten

Për picën e vërtetë megjithatë ka nevojë për mjaft përvojë. Margarita, me kërpudha, vegjetariane, capricciosa… le të zgjedhin shqisat tuaja.

Patjetër brumi i picës pa gluten kërkon një mënyrë të veçantë përpunimi, andaj shpesh ndodh që pica në variantin e shtëpisë nuk ka ngjashmëri me picën e vërtetë.

Ka shumë lloje mielli pa gluten dhe njohja e tyre varet a do të ketë sukses receta e caktuar pa gluten.

Receta nga: Bajram Musliu

Përbërësit:

 300 g miell pa gluten – Schär Mix B,
 100 g djathë,
 1 majë luge miell tapioka, pa gluten (ose xhelatinë),
 10 g maja të thatë ose të freskët,
 12 g vaj ulliri (ose 1 lugë supe),
 200 ml ujë të vakët (nga zierja e makaronave),
 6 g kripë ose 1 lugë, bën edhe pak pluhur për ëmbëlsira (sipas dëshirës)
 1 – 2 lugë gjellë polentë pa gluten për rrotullimin e brumit në fund.

Shtojcat për picë:

 domate ose pure domatesh,
 proshutë pa gluten,
 djathë mozzarella,
 djath gouda (djathi është pa gluten) për grirje,
 pak rigon, borzilok, vaj ulliri, kripë,
 pjesa tjetër: kërpudha, domate të prera në feta, speca, misër sipas dëshirës dhe imagjinatës.

Përgatitja:

1. Ngjeshim brumin në mënyrë të njëtrajtshme. Nëse përdorim maja të freskët, e tretim në ujë të vakët. Përdorim ujin e vakët, ujin e zierjes së makaronave pa gluten, përgatisim në enë qelqi dhe futeni në frigorifer dhe e përdorimi për bukë, trahana dhe brumëra të tjerë.

Në një enë vendosim miellin, në mes bëjmë një gropë të vogël, e hedhim majanë e aktivizuar të thatë apo të freskët… shtojmë vajin e ullirit dhe kripën. E përziejmë pak me shtesa në formë spirale derisa të krijojmë në formë topi dhe e ndajnë në pjesë (3 – 4 min.) E lëmë brumin, e kalojmë në një enë tjetër të spërkatur me miell, e mbulojmë pjesën e poshtme me letër furre, e lëmë të pushojë dhe të bymehet pak, e mbulojmë me një leckë të lagur.

Pasi të bymehet për 40 minuta, e vendosim brumin në një mbulesë tavoline të spërkatur me pak miell, e spërkatim pak polentë pa gluten dhe e përhapim në një petë (me okllai) në madhësinë e një tepsie furre. Vendosim letër pjekjeje në një tepsi të madhe të zezë nga furra dhe e mbulojmë me tepsi të zezë dhe duke përdorur një leckë d.m.th një mbulesë tavoline, thjesht e kthejmë brumin në mënyrën që brumi të jetë i vendosur në tepsi. E shpojmë pak me pirun… Rendisim domaten e zier dhe vendosim pak rigon dhe borzilok… spërkatim me pak vaj ulliri dhe rendisim proshutën. Grijmë djathin Sorrel Gouda. I vendosim feta mozzarella të prera 10 minuta para përfundimit të pjekjes.

Nëse brumi ka kaluar përtej skajit të tepsisë së rrumbullakët ose katrore, mund të vendosim pak djathë rreth skajit dhe e kthejmë dhe e ngjitim me pak ujë dhe do të kemi një skaj të mbushur me djathë. (Bën të vendosim kërpudha, domate dhe speca të freskët).Reklama

2. Picën e fusim në furrë të ngrohur më parë në 250 gradë Celsius. Ulim temperaturën në 230 gradë Celsius që pica të piqet për 20 – 25 minuta dhe pas 15 minutave vëmë djathin mocarela në feta dhe pak djathë gauda nga Sirela dhe i pjekim afro 10 minuta në mënyrë që mocarela dhe djathi të shkrihen mirë. Kur ta nxjerrim picën nga furra skajet i lyejmë me brushë të njomur në tretje të ujit të vakët dhe vajit, nëse duam skaje më të buta apo më krokante atëherë nuk ka nevojë.

Ju bëftë mirë.

SHARE