Si Të Ulni Temperaturën E Trupit Dhe Të Gjeni Lehtësim Në Këto Ditë Të Nxehta

Zakonisht, hipotalamusi dhe sistemi nervor e mbajnë trupin tuaj në një temperaturë të përshtatshme, por ka raste kur nxehtësia e trupit rritet.

Kjo mund të jetë për shkak të nxehtësisë ekstreme, ushqimeve të caktuara ose faktorëve të tjerë. Për të mësuar më shumë rreth shkaqeve dhe se çfarë mund të bëni për të gjetur lehtësim, AgroWeb.org ju fton të lëxoni më poshtë.

Arsyet pse temperatura e trupit mund të rritet

Disa faktorë mund të shkaktojnë rritjen e temperaturës së trupit tuaj.  E tillë mund të jetë prania e një sëmundjeje inflamatore, siç është një infeksion.

Të kesh një çrregullim të tiroides të njohur si hipertiroidizëm, bën që trupi juaj të rrisë temperaturën e tij.

Nëse kaloni kohë në mot jashtëzakonisht të nxehtë dhe të lagësht ose aktiviteti fizik intensiv.

Veshjet e ngushta dhe sintetike nuk lejojnë qarkullimin e ajrit në trup.

Ngrënia e ushqimeve pikante, të yndyrshme ose të skuqura të çojnë në rritjen e nxehtësisë në trup.

Konsumimi i pijeve me kafeinë ose alkool.

Të kesh sëmundje që ndikojnë në temperaturën e trupit, siç janë disa lloje të artritit, leucemia dhe çrregullimet neurologjike.

Marrja e ilaçeve të caktuara dhe sigurisht edhe dehidratimi që mund të ulë aftësinë e trupit tuaj për të djersitur dhe për të ulur temperaturën.

Si të ulni shpejt nxehtësinë e trupit

Më poshtë AgroWeb.org ju njeh me disa mënyra të thjeshta dhe efektive për të mposhtur nxehtësinë.

Banja me ujë të ftohtë për këmbët

Vendosja e këmbëve tuaja në ujë të ftohtë freskon trupin tuaj dhe ju lejon të relaksoheni. Thjesht shtoni ujë të ftohtë dhe disa kube akulli në një legen me ujë. Zhysni këmbët tuaja deri në 20 minuta.

Uji i kokosit

Pirja e ujit të kokosit është një mënyrë e shkëlqyer për të freskuar dhe rigjallëruar trupin tuaj. Vitaminat, mineralet dhe elektrolitet në ujin e kokosit e bëjnë atë një mënyrë efektive për tu hidratuar.

Mentja

Ajo është e njohur për vetitë e saj ftohëse për shkak të përmbajtjes së lartë të mentolit. Mund të bëni një çaj të ftohtë me mente dhe ta pini gjatë gjithë ditës. Ndërsa çaji i nxehtë mund t’ju ndihmojë të djersisni më shumë dhe të ftohni trupin tuaj.

Ushqimet hidratuese

Hani shumë ushqime me përmbajtje të lartë uji. Frutat si pjepri, shalqiri dhe luleshtrydhet janë opsione të mira. Provoni të konsumoni edhe shumë perime si selinoja, kastraveci dhe lulelakra. Ju mund t’i konsumoni ato edhe në formën e lëngjeve të freskëta.

Vishuni lehtë

Vishni veshje të lirshme, me ngjyra të lehta në pëlhura natyrale si pambuku, liri ose mëndafshi. Materialet gjysmë-sintetike mund të vishen gjithashtu për të luftuar nxehtësinë e trupit.

Aloe vera

Gjethet dhe xheli i brendshëm i kësaj bime shëruese mund të ndihmojnë në uljen e temperaturës së trupit. Ju mund të aplikoni xhelin e aloe verës në lëkurën tuaj për një efekt ftohës. Për përfitime shtesë, mbajeni në frigorifer përpara aplikimit. Aloe vera mund të konsumohet edhe duke e përfshirë në pije të ndryshme.

Dhalla

Konsumi i dhallës mund të ndihmojë për të ftohur trupin tuaj dhe për të përmirësuar metabolizmin. Është gjithashtu plot me probiotikë, vitamina dhe minerale që do të ndihmojnë për të rritur energjinë dhe duke reduktuar nxehtësinë.

Konsumoni ushqime pikante

Edhe pse ngrënia e ushqimeve pikante mund t’ju bëjë të keni vapë, ato mund të ndihmojnë në uljen e temperaturës së trupit tuaj. Kjo për shkak se kapsaicina, një përbërës i zakonshëm tek to, dërgon mesazhe në tru për të sinjalizuar se trupi juaj është mbinxehur. Kjo bën që ju të djersiteni më shumë se normalisht duke iu dhënë një efekt ftohës. /AgroWeb.org

SHARE