Kotoleta me kungulleshka

Kotoletat me kungulleshka janë një pjatë e dytë e veçantë, që i shton një shije të veçantë tryezës suaj. Kjo recetë përgatitet shpejte dhe mund të shërbejë edhe si një aperitiv i këndshëm.

Përbërësit

 • 460 gr kungulleshka.
 • 120 gr qepë.
 • 3 thelpinj hudhër.
 • 2 lugë çaji salcë specash pikantë.
 • 1 vezë.
 • 110 gr miell.
 • vaj ulliri.
 • kripë, piper i zi.

Udhëzimet

 1. Grini kungujt dhe qepën në një enë qelqi, hidhini kripë dhe lërini në enë deri sa të lëshojnë lëng. Mos e derdhni lëngun e tyre.
 2. Shtoni thelpinjtë e grira të hudhrës, salcën pikante të specave, një vezë të rrahur paksa dhe përzieni të gjitha mirë.
 3. Vendosni tiganin dhe e lini të nxehet në temperaturën 135 °C.
 4. Ngrohni 2-3 lugë gjelle vaj ulliri dhe merreni përzierjen me lugë
 5. Skuqini ato deri sa të dyja anët të marrin një ngjyrë të artë duke u bërë krokante.
 6. Kur kotoletat të jenë gati, thajeni yndyrën e tyre me letër kuzhine dhe servirini me sallatë të freskët.
SHARE