Pastiço me Petë

Një recetë që ia vlen të provohet, është pikërisht pastiçoja me petë.

Kërkon pak kohë në përgatitjen e saj, por pritja dhe mundi në fund do të shpërblehen me shijen më të mirë.

Me këtë recetë nga AgroWeb.org ju mund të surprizoni të afërmit tuaj, pasi në dukje të parë duket si byrek, por në brendësi qëndron dhe çudia.

Nëse dëshironi mund ta përgatisni edhe me petë të gatshme dhe kështu do të shkurtoni shumë në kohë.

Madje mund ta provoni edhe me kima apo me perime mbushjen e makaronave, por mposhtë do të gjeni recetën klasike.

Përbërësit

Për brumin

  • 500g miell
  • Një lugë e gjysmë vaj ulliri
  • Një lugë çaji kripë
  • 100g gjalpë i shkrirë dhe 100ml vaj ulliri të rrahur bashkë që do përdoret për lyerjen e petëve

Pak ujë

Për mbushjen

  • 1 pako me makarona që përdorni për pastiço
  • 5 vezë
  • 300ml qumësht
  • 100g gjalpë
  • 300g djathë i bardhë
  • Kripë dhe piper i zi

Përgatitja

Si fillim hidhni miellin në tavolinën ku do ta punoni dhe hapeni pak mesin e tij, aty hidhni vajin e ullirit dhe kripën.

Filloni të rrihni mesin me një pirun dhe më pas shtoni ujin dalëngadalë.

Punojeni me duar derisa të formoni brumin njësoj si ai i byrekut.

Ndajeni në dy pjesë njërin pak më të madh se tjetri.

Mbulojini me një pecetë dhe lërini për një orë të pushojnë në temperaturë ambienti.

Kur të ketë kaluar koha, hapini petët hollë dhe lyejini me përzierjen e gjalpit dhe vajit.

Paloseni petën dhe lyejeni përsëri me vaj dhe gjalpë.

Peta përfundimtare duhet të jetë rreth 20 cm.

Kështu veproni edhe për petën tjetër.

Mbështillini përsëri me qese kuzhine dhe futini në frigorifer për 1 orë.

Ndërkohë që brumi është në frigorifer, AgroWeb.org ju sugjeron që të përgatisni mbushjen.

Vendosni një tenxhere me ujë për të zierë dhe hidhni kripë.

Kur të ketë valuar uji, hidhni makaronat dhe përzjejini që të mos bien në fund.

Në një tas rrihni vezët dhe shtoni qumështin, dhjathin duke e thërrmuar dhe kripë e piper.

AgroWeb.org ju këshillon që ta përzjeni mirë që të krijohet një masë e njëtrajtshme.

Makaronat ziejini pak, dhe pasi t’i kulloni kalojini përsëri në tenxhere dhe shtojini gjalpë.

Pasi t’i keni përzierë mirë hidhini dhe përzierjen e vezëve me qumështin dhe djathin.

Përzjejini me një lugë druri që makaronat të vishen plotësisht me masën e vezëve.

Nxirrini petët nga frigoriferi dhe filloni ta hapni sa madhësia e tavës, duke llogaritur që peta të dalë nga anët e saj.

Hidhni makaronat dhe përhapini në të gjithë sipërfaqen e tavës.

Më pas hapni dhe petën tjetër dhe vendoseni mbi mbushjen.

Lyejini anët e petës me gjalpë dhe vaj dhe rrotullojeni në mënyrë që të mbushja të mos dalë.

Lyejeni mirë e gjalpin dhe vajin, dhe futeni të piqet në furrën e parangrohur me 180 gradë për një orë.

Kur sipërfaqja e tij të ketë marrë ngjyrë të artë dhe mbushja të jetë mpiksur atëherë pastiçoja është gati.

SHARE