Lansohet Dacia Duster Extreme SE, vetura më e re në gamën Duster

Dacia ka rikthyer Extreme SE në gamën e Duster-it, që qëndron mbi modelin aktual Journey si Duster me specifikimet më të larta që mund të blini. Extreme SE është në dispozicion për të porositur tani dhe Dacia thotë se klientët mund të presin dërgesat e para nga fillimi i vitit 2023.

Me çmim nga 21,977 euro, Extreme SE kushton 348 euro më shumë se modeli Journey në të cilin bazohet.

Përfiton nga disa modifikime të buta në stil, si rrotat e zeza të aliazhit 17 inç, thekse portokalli në pasqyrat e dyerve, shufrat e çatisë dhe në derën e pasme, dhe emblema Duster e gjithashtu në ngjyrë portokalli, shkruan Auto Express, transmeton Telegrafi.

Në brendësi, Extreme SE ofron një përfundim kromi saten për hapjet e ajrit, ndërsa dekorimi i dyerve dhe tapiceri i sediljeve gjithashtu fitojnë thekse portokalli.

Pajisjet standarde përfshijnë hyrjen pa çelës, sediljet e përparme me ngrohje, një kamerë të jashtme për secilën anë, sensorë parkimi të pasmë, ajër të kondicionuar automatik dhe një ekran info-argëtimi me tetë inç me Android Auto dhe Apple CarPlay.

Ashtu si nivelet e veshjeve Expression dhe Journey, ka një sërë motorësh me benzinë, naftë dhe “Bi-Fuel” të Dacia. TCe 90 4×2 me benzinë është versioni më i lirë Extreme SE në ofertë, i ndjekur nga TCe 100 Bi-Fuel 4×2 prej 21,826 eurove.

Modelet me naftë fillojnë nga 23,394 euro, me 26,065 euro Blue dCi 115 4×4 që vjen si Duster-i më i shtrenjtë që mund të blini. Një ndërrues manual i shpejtësis me gjashtë shpejtësi është standard në të gjithë gamën, përveç modelit TCe 150 – i cili vjen me ingranazhin automatik EDC të Dacia.

Me motorët të pandryshuar, performanca duhet të jetë e njëjtë me modelin e vjetër me versionin 130 me dy rrota që arrin nga 0 deri në 100kmh në 10,6 sekonda dhe që arrin deri në 193kmh.

Përsëritja më ekonomike është nafta më pak e fuqishme 115 Blue dCi, që kthen një 58.9 mpg të kombinuar. /Telegrafi/

SHARE