Dollma me Lakër të Bardhë të Pjekura në Furrë

Edhe pse receta tradicionale nuk përfshin pjekjen e dollmave në furrë, AgroWeb.org ju sugjeron që ta provoni këtë mënyrë të përgatitjes së tyre.

Të mbushura me mish të grirë e oriz, gjethet e lakrës kthehen në një vakt plot shije dhe vlera.

Ajo çka ndryshon tek receta e AgroWeb.org është shtresa e salcës së domateve e cila mbështjellë dollmatë.

Salca krijon shtratin perfekt për t’i ruajtur dollmatë e buta dhe u jep një shije akoma dhe më të mirë.

Ndiqni hapat e përgatitjes dhe provojeni që sot shijen e tyre të mrekullueshme.

Përbërësit

  • 1 lakër e plotë e bardhë
  • Gjysmë kg mish i grirë
  • Vaj ulliri
  • 2 kokrra qepe
  • 4 thelpinj hudhre
  • Dy filxhanë çaji me oriz
  • Piper i kuq
  • Piper i zi
  • 2 gota e gjysmë uji me salcë domatesh

Përgatitja

Ndajmë të gjitha gjethet e lakrës së bardhë nga kërcelli.

I pastrojmë me ujë të bollshëm dhe i vendosim në një tas.

Qepën dhe hudhrat i grijmë hollë përmes një thike të mprehtë.

Në një tigan hedhim vajin e ullirit dhe e vendosim në zjarr.

Hedhim qepët dhe hudhrat dhe i kaurdisim për pak minuta derisa volumi i tyre të bjerë. Në këtë moment i heqim nga zjarri.

Hedhim mishin e grirë në një tas, hedhim gjithashtu qepët dhe hudhrat e kaurdisura, hedhim orizin, piperin e kuq dhe piperin e zi bashkë me kripën.

I përziejmë derisa të sigurohemi që masa është e njëtrajtshme.

AgroWeb.org ju këshillon që t’i skuqni derisa mishi të marri ngjyrën e tij karakteristike.

Mbushja e Gjetheve të Lakrës së Bardhë

Pasi kemi gati mbushjen, nisim përgatitjen e dollmave.

Hapim një gjethe lakër, në qendër të saj vendosim një lugë me mbushjen e përgatitur.

Kthejmë anët e lakrës duke mbështjellë mbushjen e më pas e paketojmë në formën e rolesë.

Vijojmë kështu edhe me gjethet e tjera duke ruajtur tre të tillë për më vonë.

Pasi kemi përgatitur të gjitha roletë e dollmave të mbushura lyeni tavën me vaj dhe hidhni aty gjysmën e salcës së domateve.

Mbi të nisim të vendosim me radhë roletë e dollmave. Pjesën tjetër të mbetur të salcës hidheni sipër dollmave.

Futeni tavën në furrë të parangrohur me 200 gradë dhe piqeni për 40-45 minuta.

Nëse nuk jeni të sigurt nëse dollmatë janë pjekur, mjafton që t’i shponi me një thikë dhe të shihni nëse orizi dhe mishi është gatuar./Agroweb.org

SHARE