Ford shpërndan video të versionit rally të veturës së saj Ford Ranger Raptor 2023

Ford prezantoi Ranger Raptor në fillim të këtij viti dhe nga pamja e tij, prodhuesi i automjeteve Dearborn është tashmë gati për ta çuar kamionçinën në nivel tjetër.

Sot, më 1 nëntor, një version garash do të shfaqet gjatë Ditës së Kupës së Melburnit, eventi i garave me kuaj në Australi që mbahet çdo vit të martën e parë të nëntorit.

Për të krijuar bujë rreth premierës, një video e shkurtër “teaser” është publikuar në kanale të ndryshme të mediave sociale.

Është shumë herët për të thënë se për çfarë ka punuar Blue Oval, por dritat shtesë sugjerojnë se është një version i gatshëm për tubime për ngjarje të tilla si Baja 1000.

Gjithçka që mund të bëjmë është të spekulojmë në këtë pikë, por nuk do të jemi shumë habitur nëse është një Ranger Raptor R apo diçka e ngjashme.

Kamionçina e shpejtë tashmë vjen nga fabrika me një mënyrë të dedikuar të vozitjes në “Baja mode”, raporton motor1, transmeton Telegrafi.

Ndryshe nga gjenerata e mëparshme Ranger Raptor, i riu po vjen në Amerikën e Veriut ku është konfirmuar se do të dalë në shitje në vitin 2023.

Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja ka të ngjarë të marrin versionin me 392 kuaj fuqi dhe 583 njuton metër me fuqi rrotulluese.

Në Evropë, kamionçina ka vetëm 288 kuaj fuqi dhe 491 njuton metër nga motori i tij V6 EcoBoost me dy turbo për shkak të rregullave shumë më të rrepta të emetimeve.

Me Ranger Raptor-in e ri, Ford po i bën gjërat ndryshe duke kaluar nga një motor me katër cilindra me dy turbodiesel në një motor me gaz V6.

Në tregje të zgjedhura, ka gjithashtu një motor V6 me naftë për versionin jo-Raptor.

Ndërsa, prodhuesi gjerman i veturave Volkswagen, do ta shesë këtë kamionçinë si Amarok i gjeneratës së dytë.

Njëjtë si më parë, Ranger ka shërbyer si bazë për një SUV të Everestit në trup në kornizë, por një derivat pikant Raptor nuk është planifikuar për momentin. /Telegrafi/

SHARE