Ferrari i ri 499P bën debutimin në pistë në një video zyrtare

Ferrari ka zbuluar 499P Le Mans, veturën e saj të re me të cilën do të garojë për fitore të përgjithshme në Le Mans 24 Hours sezonin e ardhshëm, për herë të parë në saktësisht 50 vjet.

Prodhuesi më i famshëm i makinave sportive në botë i dha modelit të ri historik debutimin e tij botëror në ekstravagancën Finali Mondiali të Ferrarit në Imola, duke zbuluar një prototip që përmban një shenjë të qartë për të kaluarën e tij të garave, si dhe një lidhje stili me makinat e saj aktuale rrugore.

Dy 499P do të futen nga ekipi i fabrikës Ferrari AF Corse në Kampionatin Botëror të Qëndrueshmërisë 2023, i cili përfshin Le Mans. Modeli do të bëjë debutimin e tij në gara në 1000 Miles of Sebring në Florida më 17 mars, përcjell Telegrafi.

Ky emër ndjek traditën e Ferrarit nga pretendentët e kaluar të Le Mans, 499 duke iu referuar zhvendosjes së motorit të tij V6 me dy turbocharge, me P që qëndron për Prototype – një jehonë e garuesit të tij të fundit të fabrikës, 312P i 1973.

Shiriti i verdhë i përfshirë është gjithashtu një rikujtim për garuesin ikonik sportiv, raporton Auto Car.

Ferrari e ka ndërtuar makinën sipas rregulloreve të LMH në vend të rregullores paralele LMDh të zgjedhur nga kompani si Porsche për të siguruar që 499P të jetë një Ferrari i vërtetë.

Formula më ekonomike dhe më e thjeshtë LMDh mbështetet në një sistem hibrid specifik të furnizuar nga Williams Advanced Engineering dhe Bosch, me një kuti ingranazhi Xtrac.

Ndërsa teknologjia e baterisë në sistemin e rikuperimit të energjisë 900v, 200 kW të Ferrarit (ERS) të lidhur me boshtin e përparmë ka është zhvilluar nga përvoja e mësuar brenda ekipit të Formula 1 të kompanisë.

Bilanci i Performancës do të përdoret për të kufizuar fuqinë e përgjithshme në 500 kW (670 kuaj fuqi) në të dy kodet e hiper-veturës.

“Ne zgjodhëm LMH sepse është e rëndësishme që Ferrari të prodhojë të gjithë makinën dhe të gjitha pjesët”, tha Antonello Coletta, shef i Ferrari për garat e qëndrueshmërisë.

“Ferrari është një konstruktor, prodhues i makinës dhe për ne nuk është filozofia jonë të blejmë një pjesë. Ne vendosëm të ktheheshim në prototipe kur rregullat na dhanë mundësinë për të bërë të gjithë makinën. Kjo makinë është një manifest i teknologjive të Ferrarit”, shtoi tutje ai. /Telegrafi/

SHARE