Caterham shqyrton prodhimin e një makine sportive elektrike me çati

Herën e fundit që Caterham u përpoq të bënte një makinë sportive me një kabinë të mbyllur nuk shkoi siç ishte planifikuar pasi C120 u konservua përfundimisht.

Renault bleu projektin dhe vazhdoi të krijonte coupe-n me motor të mesëm Alpine A110 për të luftuar Porsche 718 Cayman ndërsa marka britanike vazhdoi ekskluzivisht me automjete të hapura.

Një makinë e re me dy ulëse që mund të ketë gjithashtu një çati, por pa motor me djegie aktualisht është duke u konsideruar, përcjell Telegrafi.

Drejtori ekzekutiv i Caterham, Bob Laishley, e dha lajmin në një intervistë me Autocar gjatë së cilës ai tha se një veturë elektrike do të plotësonte Seven në vend që ta zëvendësonte atë, raporton motor1.

Ai vazhdoi duke thënë se do të ishte më tërheqëse dhe më moderne se makina sportive tradicionale.

Nëse kjo veturë e merr dritën jeshile për prodhim, modeli do të ndërtohet në një platformë të dedikuar të makinës elektrike me një konfigurim me rrota të pasme.

Në një skenar ideal, Laishley thotë se vetura elektrike me dy ulëse peshon më pak se 700 kilogramë (1,543 paund) dhe jep atë që ai i referohet si një performancë 20-15-20.

Ajo që ai do të thotë me këtë është që ju të merrni 20 minuta vozitje të gjallë nëpër një pistë garash me një karikim të plotë përpara se të mbushni baterinë për 15 minuta për të kaluar përsëri për 20 minuta.

Nëse Caterham nuk mund ta ofrojë këtë me një homolog elektrik të Seven, shefi i kompanisë thotë se as nuk ia vlen të lëshohet automjeti.

Pjesa e pasme e veturës elektrike pritet të jetë një kornizë hapësinore prej çeliku e kombinuar me një trup të lehtë të bërë nga alumini ose fibra karboni. Makina sportive elektrike e Caterham po parashikohet me guaska para dhe mbrapa, dhe Laishley sugjeron se mund të ketë edhe një çati.

Është shumë herët për të thënë nëse ai i referohej një coupe-je me një panel fiks, një panel gjysmë konvertibël ose një konfigurim tjetër.

Një motor hibrid tashmë është përjashtuar sepse do të shtonte peshë, me Laishley duke thënë se të kesh dy motorë të veçantë do të ishte një “kompromis i tmerrshëm”. Sa i përket veturës elektrike, Autocar spekulon se nuk do të dalë në rrugë deri në vitin 2028 apo më shumë.

Ndërkohë, Caterham 7 po i qëndron motorëve me djegie edhe nëse ndalimi i shitjeve të makinave të reja me motor me djegie të brendshme në Mbretërine e Bashkuar do të hyjë në fuqi në vitin 2030 (pesë vjet më herët se në Bashkimin Evropian). Laishley tha se kërkesa nga tregjet e eksportit është mjaft e fortë. /Telegrafi/

SHARE