Nëse përdorni vaj kokosi në flokët tuaj, po ju themi ta mendoni edhe përsëri përdorimin e tij…

Vaji i kokosit është bërë grali i shenjtë i bukurisë natyrore. Është shpallur gjithashtu si një hero i flokëve. Qetësues për lëkurën e kokës falë bollëkut të vitaminave dhe acideve yndyrore, hidratues për kutikulat e flokëve, ka edhe thashetheme që ndihmon në rritjen e shëndetshme të flokëve. Të famshëm si Kourtney Kardashian dhe Miranda Kerr rregullisht janë kampionë të vajit të kokosit, ndërsa markat kanë krijuar gamë të tëra bukurie dhe kujdesi flokësh të mbushura me këto gjëra.

Megjithatë, përpara se të futeni në dollapin e kuzhinës, ia vlen t’i kushtoni vëmendje asaj që thonë ekspertët, sepse pasi u publikuan lajmet se vaji i kokosit mund të jetë i keq për disa lloje lëkurash, ne ishim të etur të zbulonim nëse e njëjta gjë ishte e vërtetë për flokët tanë. Shumë njerëz betohen për vajin e kokosit për të rihidratuar majat e thata, për të luftuar thyerjen dhe për të shtuar një shkëlqim serioz. Kjo është për shkak se është i pasur me acid laurik (një acid yndyror), i cili depërton në boshtin e flokëve si dhe mbulon plotësisht çdo fije floku, duke bllokuar lagështinë si dhe duke e bërë atë të papërshkueshëm nga uji.

Me pak fjalë, kjo do të thotë që pavarësisht nga moti, lagështia nuk do t’ju prekë. Acidi laurik gjithashtu ka veti antimikrobike të cilat janë raportuar se përfitojnë mikrobiomën e kokës. Thënë kështu, mund të keni shumë gjëra të mira dhe nëse aplikoni shumë vaj kokosi, mund të përkeqësojë zbokthin pasi lloji i majave që shkakton zbokthin ushqehet me acid laurik. Ai gjithashtu ka potencialin për të bllokuar poret dhe për të krijuar një grumbullim në flokë dhe në lëkurën e kokës.

Kjo është arsyeja pse ata me flokë më të hollë ose skalp tashmë të yndyrshëm mund t’i shohin flokët e tyre të duken ose ndihen të yndyrshëm pasi vaji i kokosit mund t’i rëndojë flokët duke i lënë ato të duken të zbehta. Vaji i kokosit duhet të trajtohet me kujdes edhe nga ata që vuajnë nga flokët e dëmtuar. Flokët përbëhen nga keratina, një proteinë që përmban tufa aminoacidesh dhe shërbejnë si blloqe ndërtimi për flokë të fortë, të hidratuar dhe të shëndetshëm. Nëse flokët tuaj kanë thyer lidhjet e keratinës, nga dëmtimi i nxehtësisë ose ngjyrosja, vaji i kokosit mund ta përkeqësojë atë. Ross Charles, Pronari i parukerisë Ross Charles thotë:

Njerëzit shpesh përdorin vajra flokësh për të lagur flokët e tyre, por në fakt, vaji dhe uji nuk përzihen. Vaji në fakt ndalon trajtimet të depërtojnë në boshtin e flokëve. Vaji i kokosit ka tendencë të depërtojë në çdo vrimë të vogël në boshtin e flokëve tuaj dhe të fshehë problemin e vërtetë duke vepruar si një zgjidhje e shpejtë – kjo nuk do t’i ndihmojë flokët tuaj në planin afatgjatë dhe është një nga arsyet kryesore që ju këshilloj të mos përdorni vajra në flokët tuaj.

Nëse vendosni të përdorni vaj kokosi, për gjëra të tilla si përfitimet rezistente ndaj lagështirës, është e rëndësishme të përdorni vaj kokosi ekstra të virgjër, që do të thotë se nuk përmban zbardhues ose kimikate të tjera që përmbajnë disa formula të tjera dhe që mund të irritojnë lëkurën e kokës.

SHARE