Cilat janë ushqimet vegjetariane të pasura me proteina?

Për të ndjekur në mënyrë korrekte një dietë vegjetariane, duhet të jeni shumë të kujdesshëm për të marrë mjaftueshëm proteina, e cila është një lëndë ushqyese kryesore për ruajtjen dhe rritjen e muskujve dhe në të njëjtën kohë, për mbajtjen e lëkurës dhe flokëve tuaj të fortë dhe të shëndetshëm. Një mangësi në këto substanca mund të çojë në zhvillimin e dëmtuar fizik, edemë, imunitet të dobët dhe masë të ulët të muskujve.

5 ushqimet më të mira të pasura me proteina për veganët

Soja – Fasulet e sojës janë burimi më i pasur i proteinave bimore. 250 gram sojë përmban 29 gram proteina, e cila është e barabartë me 100 g gjoks pule.

Thjerrëza – Një racion (30 gram) thjerrëza përmban afro shtatë gram proteina. Ju mund të hani thjerrëzat e kuqe ose jeshile, pasi të dyja varietetet përmbajnë shumë proteina përfshirë hekur, fibra dhe kalium.

Bajame – Bajamet sigurojnë një numër ushqyesish thelbësorë, të dobishëm për shëndetin, duke përfshirë një sasi të mirë të proteinave. Rreth 20-25 bajame përmbajnë gati gjashtë gram proteina.

Bizelet – Bizelet janë një ushqim i shkëlqyer me pak kalori. Një arsye tjetër që fshihet pas popullaritetit të bizeleve është se ato janë të pasura me proteina. Për më tepër, bizelet mbulojnë më shumë se 25% të kërkesës ditore për fibra, vitamina A, K, C, tiaminë, acid folik dhe magnez.

Fara kungulli – Është ushqimi i vetëm në listën e ushqimeve vegjetariane me proteina të larta që ka një përmbajtje proteine prej 19 gramësh. Ashtu si arrat, farat e kungullit janë një burim i shkëlqyer i proteinave dhe yndyrave të pangopura, përfshirë acidet yndyrore omega-6.

SHARE