KOREJA E VERIUT LËSHON ALARMIN E MOTIT PËR ‘TË FTOHTIN EKSTREM’

Autoritetet e Koresë së Veriut kanë paralajmëruar për kushte ekstreme të motit në vend pasi një valë e ftohtë përfshin gadishullin Korean. Temperaturat do të ulen nën -30 gradë Celsius në rajonet veriore, të cilat janë gjithashtu pjesa më e varfër e vendit, tha transmetuesi shtetëror i radios. Në zonat bregdetare pritet të ketë edhe erëra të forta, sipas mediave shtetërore. Edhe Koreja e Jugut ka lëshuar një paralajmërim për valë të ftohtë dhe Kina veriore ka përjetuar temperatura rekord të ulëta. Ryanggang, North Hamgyong dhe South Hamgyong, provincat më të varfra të vendit dhe ato që pritet të jenë më të prekshme nga goditjet klimatike, që ndodhen të gjitha në veri. Radio Free Asia raportoi në dhjetor se “një numër i madh” njerëzish në vend ishin zhdukur në fund të vitit të kaluar gjatë një periudhe tjetër jashtëzakonisht të ftohtë – shumë prej tyre mendohet se kanë vdekur nga uria ose janë ngrirë deri në vdekje, pasi merkuri u zhyt në pikën e ngrirjes dhe ushqimi u bë i pakët. Shkencëtarët thonë se moti ekstrem, duke përfshirë valët e ftohta, po bëhet gjithnjë e më i zakonshëm për shkak të ndryshimeve klimatike.

SHARE