Si të qetësoni mishin e dhëmbëve, pas gjakosjes

A janë mishrat e dhëmbëve të lënduar dhe të fryrë? A rrjedhin gjak kur lajnë dhëmbët? Ju ndoshta keni gingivit, një formë inflamacioni i shkaktuar nga pllakat. 

Për lehtësim të menjëhershëm, mund të shkoni në çdo farmaci dhe të blini një tub xhel që përmban një anestezik topik. Ose provoni një gargarë ose masazh qetësues të mishrave të dhëmbëve. Por beteja juaj e vërtetë është kundër pllakës. Nëse e kontrolloni pamjen e tyre me vizita të rregullta te dentist, larje të zellshme dhe pastrim me fill, duhet të harroni të gjitha këto probleme.

Të mpihen mishrat

Për të qetësuar dhimbjen e mishrave të dhëmbëve dhe për të reduktuar ënjtjen, shpëlajeni gojën për 30 sekonda me ujë me kripë. Në vend të kësaj, mund ta shpëlani gojën me peroksid hidrogjeni të tretur në një sasi të barabartë uji të ngrohtë. Ashtu si kripa, peroksidi i hidrogjenit redukton dhimbjen dhe ndihmon në vrasjen e baktereve.

Provoni të vendosni një qese të lagur me çaj të zi ose jeshil në zonën e dhimbshme. Çaji përmban acid tanik, një astringent i fuqishëm që zvogëlon indet e fryra dhe ndihmon në ndalimin e gjakderdhjes. Ose vendosni një pako akulli të mbështjellë me një leckë në faqe pranë zonës së dhimbshme. Akulli ndihmon në reduktimin e ënjtjes, dhe i ftohti vepron si një anestezik lokal, shkruan Reader’s Digest.

Vaji i karafilit dhe xheli për daljen e dhëmbëve të foshnjës janë gjithashtu të dobishëm në sulmet akute. Provoni gjithashtu të fërkoni mishrat e dhëmbëve me një pastë me sodë buke dhe ujë. Soda e bukës vret mikrobet dhe ndihmon në neutralizimin e acideve që ato sekretojnë, por shumë sodë mund të dëmtojë indet e ndjeshme.

Shpëlajeni dhe bëni gargarë

Shpëlarja e gojës me çaj sherebele ose kamomil konsiderohet shumë efektive në luftën kundër gingivitit. Hidhni një filxhan ujë të nxehtë mbi tre lugë gjelle nga një nga këto barishte, lëreni të zhyten për 10 minuta, kullojeni dhe ftohet.

Gargara me çaj sherebele ose kamomil konsiderohet shumë efektive

Shpëlarësit e gojës pa recetë mund të ndihmojnë gjithashtu në trajtimin e mishrave të dhëmbëve. Zgjidhni një agjent që përmban klorur cetilpiridinium dhe domifene bromid. Këto komponime janë treguar të kenë një efekt të rëndësishëm në reduktimin e pllakës.

SHARE