Iluzioni i bën rrathët të duken sikur po rrotullohen – a mund të dalloni se në cilën drejtim po lëvizin?

Një iluzion interesant i mendjes i bën rrathët të duken sikur po rrotullohen, por ka një shpjegim se pse.

Iluzioni, i ndarë në një TikTok të fundit, ka lënë shumë shikues të hutuar.

Në fillim, video tregon një rreth me tetë pika të bardha që lëvizin përpara dhe mbrapa në një vijë të drejtë brenda një rrethi më të madh të kuq.

Më pas, ndërsa shtohen gjithnjë e më shumë rrathë, duket se rrathët e bardhë po rrotullohen në rrathët e tyre të vegjël.Lexo po ashtu:A mund t’i dalloni robotët e fshehur në restorant në më pak se 34 sekonda?

Videoja është postuar nga përdoruesi HecticNick, i cili ka 3.9 milionë ndjekës dhe është parë mbi 12 milionë herë.

https://youtube.com/watch?v=pNe6fsaCVtI%3Ffeature%3Doembed

Videoja u shpërnda gjithashtu në Youtube, ku ka mbledhur më shumë se 6.8 milionë shikime. Një shkrimtar i Slate shpjegoi fenomenin në një artikull, duke thënë me shumicën e iluzioneve, nëse shikoni mjaftueshëm, truri juaj mund ta thyejë atë.Lexo po ashtu:Iluzioni optik ju mashtron të shihni vetëm tre persona – a mund ta dalloni të katërtin?

“Jo me këtë”, shkroi autori. “Është çmenduri”. /Telegrafi/

SHARE