Çfarë ndodh në trupin tonë nëse hamë sallatë çdo ditë?

Sallata konsiderohet si një superushqim dhe shpesh rekomandohet për humbje të suksesshme dhe të shpejtë në peshëPavarësisht nëse po përpiqeni të rrisni marrjen e perimeve, të humbni disa kilogramë ose thjesht jeni në humor për një vakt të plotë që do të ndalë dëshirat tuaja për ushqim të padëshiruar, nuk mund të gaboni me një sallatë.

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur hani sallatë çdo ditë? Ja përgjigjja e dietologes Gina Kitley.

Do të merrni shumë vitamina

Për sa kohë që përfshini një shumëllojshmëri të gjerë përbërësish (lloje të ndryshme perimesh, fruta, bishtajore, arra dhe fara, burime proteinash) në vaktet tuaja, sallata mund të jetë një thesar ushqyes që do t’ju sigurojë shumë vitamina dhe minerale.

Hulumtimet kanë treguar se vaji i ullirit, i përdorur shpesh në salcat e sallatave, mund të ndihmojë trupin tuaj të absorbojë më mirë mikronutrientët e tretshëm në yndyrë që gjenden në fruta dhe perime. Këto lëndë ushqyese përfshijnë: beta karoten, likopen, luteinë, vitaminë E, vitaminë K dhe vitaminë A, shkruan Eat This, transmeton Klankosova.tv.

Ju mund të humbni peshë

Një nga arsyet pse sallatat konsiderohen si një zgjedhje e shëndetshme kur dëshironi të ruani peshën ose të humbni peshë është se ato zakonisht janë plot me fibra të cilat konsiderohen të dobishme për humbjen e peshës.

Sipas një studimi, rezultatet e të cilit u publikuan në The Journal of Nutrition, një dietë e pasur me fibra ndihmoi të rriturit me mbipeshë.

Do ta mbajë trurin tuaj të ri

Të hash një sallatë çdo ditë është një mënyrë e shkëlqyer për të siguruar që truri juaj të qëndrojë në formë të mirë. Një studim i vitit 2018 zbuloi se njerëzit e moshuar që hanin vetëm një porcion sallatë në ditë kishin tru që funksiononte sikur të ishin 11 vjet më të rinj se mosha e tyre aktuale.

Ndikimi i uthullës në lukth

Kini kujdes me uthullën kur bëni një sallatë, jo vetëm sepse kaloritë mund të shtohen shpejt, por edhe sepse, sipas Kitley acidi në uthull mund të shkaktojë simptoma të shoqëruara me refluks të pakëndshëm.

“Sa më shumë sallatë të hani, aq më shumë ka gjasa që të përdorni më shumë salcë të thartë, e cila mund të çojë në urth”, shpjegon dietologia, duke shtuar se domatet dhe djathi, përbërës të zakonshëm të sallatës, janë shumë acid dhe gjithashtu mund të përkeqësojnë refluksin e acidit. Nëse jeni të prirur ndaj refluksit, provoni një salcë sallate që përmban më pak uthull dhe zgjidhni shtesa më të holla, si arra, fara, fruta ose thjerrëza.

Mund të ndiheni të fryrë ose të keni ngërçe

Nëse shpesh shtoni sasi të mëdha perimesh si lakra jeshile ose brokoli në sallatën tuaj, mund të ndiheni të fryrë, kapsllëk dhe ngërçe, paralajmëron dietologu. Gjegjësisht, këto ushqime, nëse teprohen, mund të sjellin tretje të vështirë dhe çrregullime shoqëruese.

Për fat të mirë, ekziston një zgjidhje e thjeshtë. Hani më pak sallatë, të paktën derisa trupi juaj të përshtatet me marrjen e rregullt të ushqimeve të lartpërmendura.

Pra, nëse jeni duke ngrënë ushqime të reja që kanë më shumë fibra sesa trupi juaj është mësuar, mund të dëshironi t’i bëni ndryshimet ngadalë. Kjo do të thotë që mund t’ju duhet të filloni me disa porcione sallatë në javë në vend që të hani një racion çdo ditë.

Ju do të keni tretje më të rregullt dhe një rrezik më të ulët të kancerit të zorrës së trashë

Kitley thotë se fibra e patretshme në sallata tërheq ujin teksa lëviz nëpër traktin tretës, gjë që ndihmon shumë. Kjo do të thotë që pasi t’i jepni trupit tuaj kohë për t’u përshtatur me këtë marrje të fibrave, zakoni juaj i përditshëm i sallatës mund të ndihmojë në parandalimin e kapsllëkut.

SHARE