Dr. Dre, Mary J Blige, Snoop Dogg, Eminem dhe 50 Cent të cilët bashkë kanë një pasuri të kombinuar prej 983 milionë dollarësh ndezin skenën e ‘Super Bowl’

Shfaqja e së dielës (13 shkurt) në pjesën e parë të Super Bowl me temë hip-hop përfshiu interpretuesit e saj veteranë që kanë një moshë të kombinuar prej 286 vjeç.

Dr Dre, 56 vjeç, i lindur në Los Angeles, hapi shfaqjen dhe u mbështet nga kolegët e tij Snoop Dogg, 50 vjeç dhe Kendrick Lamar, 34 vjeç.

Treshja kaliforniane shoqërohej nga Mary J. Blige, 51 vjeç, Eminem, 49 dhe 50 Cent, 46, i cili u moniturua në fillim të karrierës së tij nga reperi i Detroitit.

Foto: Getty Images

Dre është përgjegjëse për promovimin e yjeve të repit si Snoop Dogg, Eminem, 50 Cent dhe Lamar. Dre prodhoi gjithashtu këngën hit të Blige, “Family Affair”.

“Është çmenduri që u desh gjithë kjo kohë që ne të njiheshim”, tha Dre përpara shfaqjes.

“Mendoj se do të bëjmë një punë fantastike. Ne do ta bëjmë atë aq të madhe sa nuk mund të na mohojnë më në të ardhmen”, tha reperi.

Shfaqja u prit jashtëzakonisht mirë në rrjetet sociale. Popullariteti i tij iu besua numrit të hiteve të njohura të interpretuara nga artistët, duke përfshirë “Still D.R.E” nga Dre, “Family Affair” nga Blige dhe “Lose Yourself” nga Eminem.

Të gjashtë interpretuesit kanë gjithashtu një pasuri të kombinuar prej 983 milionë dollarësh, megjithëse 50 Cent humbi pasurinë e tij prej 50 milionë dollarësh pasi u shpall i falimentuar në vitin 2017. Është e paqartë se sa para ka arritur të kthejë reperi që atëherë.

Dre, 56 vjeç, hapi shfaqjen me klasiken e tij të vitit 2000 “Episodi Next”, me Snoop Dogg, shkruan DailyMail.

50 Cent, i lindur në New York, më pas mori përsipër shfaqjen duke performuar një version të hitit të tij të vitit 2003 “In Da Club”.

Ai ia dorëzoi shoqes së tij, Mary J. Blige, 51 vjeçe, e cila u mahnit me çizmet e saj me triko me tegela argjendi deri te kofshët.

Ajo bëri që turma të kërcente me hitin e saj të vitit 2001 “Family Affair” – prodhuar nga Dre – përpara se të jepte një performancë të fuqishme të “No More Drama”.

Kendrick Lamar i lindur në Compton – më i riu i grupit 34 vjeç më pas mori stafetën, duke dhënë një interpretim emocionues të “Alright”.

Eminem, 49 vjeç, përfundoi me hitin e tij të vitit 2002 “Lose Yourself” – një këngë e cila kaloi 12 javë në krye të top-listave dhe i dha reperit të lindur në Detroit një Oscar për këngën më të mirë, nga filmi i tij “8 Mile” – kënga e parë hip hop që fitoi çmim.

Reperi u duk se u gjunjëzua gjatë performancës – diçka që thuhet se ai u tha organizatorëve se donte ta bënte, në solidaritet me Colin Kaepernick dhe protestat e tij kundër brutalitetit të policisë, por që NFL i tha që ta shmangte.

Dre – i cili prodhoi disa nga këngët e reperëve të tjerë në shfaqjen e së dielës, përmes labelit të tij Death Row Records – është më i vjetri, në moshën 56-vjeçare dhe më i pasuri.

Ai shpesh përshkruhet si miliarderi i parë i hip hopit, falë pjesërisht kufjeve të tij “Beats”, dokumentet e divorcit të paraqitura në Gjykatën e Lartë të Los Angeles më 18 nëntor, e vendosin pasurinë e tij neto në 458 milionë dollarë, me 182.7 milionë dollarë nga kjo shumë në para, 6.3 milionë dollarë në aksione dhe 269.2 milionë dollarë në pronë dhe asete tjera.

Ai mendohej se vlente shumë më tepër – Apple bleu Beats Electronics në 2014 për 3 miliardë dollarë, dhe aksionet e tij thuhet se kapnin vlerën e 800 milionë dollarëve në atë kohë.

Në dhjetor, ish-bashkëshortja e tij, Nicole Young mori nga martesa e tyre 24-vjeçare, 100 milionë dollarë.

Eminem është i dyti më i pasur, me një pasuri të vlerësuar në 230 milionë dollarë.

Snoop Dogg, i cili në fillim të këtij muaji njoftoi se kishte blerë “Death Row Records” nga firma e kapitalit privat që Dre dhe partnerët e tij i shitën, vlerësohet se ka një vlerë prej 150 milionë dollarësh.

Kendrick Lamar, albumi debutues i të cilit u publikua në vitin 2011, besohet të jetë me vlerë 75 milionë dollarë, ndërsa Mary J. Blige ka një pasuri të vlerësuar në 20 milionë dollarë.

50 Cent paraqiti mbrojtjen e falimentimit të “Chapter 11” në vitin 2015, pavarësisht raporteve që sugjeronin se ai kishte mbi 100 milionë dollarë.

Ai u urdhërua t’i paguante 7 milionë dollarë një gruaje, kasetë seksuale të së cilës ai postoi në internet.

Në vitin 2017, ai u lirua nga procedurat e falimentimit pasi kishte shlyer planin pesë-vjeçar më herët, me 8.7 milionë dollarë nga paratë e tij dhe 13.65 milionë dollarë që mori në një zgjidhje të fundit të një padie për keqpërdorim ligjor kundër avokatëve të tjerë.

Ai tani besohet të ketë 50 milionë dollarë pasuri.

Snoop Dogg, përpara shfaqjes, e quajti atë një ‘moment të shkëlqyeshëm’ që kombinoi ‘ngjarjen më të madhe sportive në botë’dhe hip hopin, ‘formën më të madhe të muzikës në botë’.

Reperë të tjerë që kanë performuar në shfaqjet e mëparshme të pjesës së parë përfshijnë Travis Scott, Sean ‘Diddy’ Combs, Nelly dhe Big Boi of Outkast.

Grupi pop-rap, Black Eyed Peas performoi gjatë shfaqjes së pjesës së parë në 2011.

/Telegrafi/

SHARE