Rizoto me perime dhe mish pule

Një drekë e thjeshtë që nuk kërkon ndonjë kosto të madhe, por që padyshim do ju pëlqejë të gjithëve!

Përbërësit

 • 2 karota të prera në kubik të vegjël
 • 1 filxhan me misra të gatshëm
 • 1 filxhan me bizele të ngrira
 • 2 filxhanë me oriz basamati
 • 3 gota lëng pule
 • 2 lugë gjelle djathë parmixhano i grirë imët
 • Borzilok i freskët për servirje
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 qepë e grirë imët
 • 1 thelpi hudhër e grimcuar
 • 2 gjokse pule të prerë në kubik të vegjël
 • Kripë, piper.

Udhëzimet

 1. Në një tenxhere në zjarr mesatar shtoni pak vaj ulliri dhe skuqni qepët derisa ato të zbuten.
 2. Pas 5-7 minutash shtoni hudhrat.
 3. Më pas shtoni mishin e pulës dhe i marinoni me rigon, kripë, piper për shije.
 4. I lini për 7 minuta në zjarr.
 5. Tani shtoni orizin dhe i përzieni mirë të gjitha bashkë për 1-2 minuta.
 6. Shtoni perimet, shtoni kripë e piper dhe lëngun e pulës.
 7. Pasi i keni përzierë të gjitha bashkë, i vini kapakun dhe e lini rizoton derisa të pijë komplet lëngun.
 8. 5 minutat e fundit i shtoni djathin parmigiano, borzilokun e freskët.
 9. E fikni zjarrin dhe e shërbeni nëpër pjata pas disa minutave.
 10. Ju bëftë mirë!
SHARE