Twitter do të kufizojë llogaritë e Putinit dhe qeverisë ruse

Twitter ka kufizuar përmbajtjet e më shumë se 300 llogarive zyrtare të qeverisë ruse, përfshirë atë të presidentit Vladimir Putin.

Llogaritë nuk do të rekomandohen më në afate kohore, njoftime ose gjetkë në faqe, njoftoi Twitter.

Llogaritë janë kritikuar më parë për përhapjen e dezinformatave gjatë luftës së Ukrainës, por ndryshe nga mesazhet në Twitter nga mediat e lidhura me shtetin rus, ato nuk kanë qenë më parë subjekt i një moderimi specifik nga Twitter.

Kjo e fundit ka qenë shumë e kufizuar në Rusi që nga pushtimi i Ukrainës, raporton cnn.

Kompania tha se do të ndërmarrë veprime kundër çdo vendi që “kufizon qasjen në internetin e hapur ndërsa ata janë të përfshirë në konflikt të armatosur”.

Qeveria ruse kolektivisht ka miliona ndjekës në shumë llogari, duke përfshirë disa që operojnë nga zyra e presidentit rus, ministritë e jashtme dhe të mbrojtjes të Rusisë, si dhe misionet diplomatike.

Njoftimi i Twitter vjen pasi kritikët theksuan mospërputhjen midis veprimeve të mëparshme të kompanisë për të kufizuar mediat shtetërore ruse në platformën e saj – siç janë përmbajtja nga Sputnik dhe RT – dhe qasjes së saj relativisht të thjeshtë ndaj llogarive të qeverisë ruse. /Telegrafi/

SHARE