Mënyra e Vjetër e Përgatitjes së Paçes Tradicionale në Shtëpi

Është një nga gjellët që ndez oreksin menjëherë sapo e ke në tryezë.

Traditë e trashëguar brez pas brezi nga nënat dhe gjyshet shqiptare, ky gatim special është fantastik dhe të përfshin tërësisht me shijen e tij.

Ushqimi më i kërkuar në restorantet tradicionale sidomos kur bëhet fjalë për ndalesa të shpejta por sigurisht një ndër më të preferuarit kur gatuhet nga duart e mvisave në shtëpi.

Kjo gjellë tipike tradicionale shqiptare përgatitet krejt lehtë dhe shpejt dhe ka një shije fantastike, ideale për një vakt të shijshëm por edhe të shëndetshëm dreke.

Një recetë e shijshme e cila shoqërohet në mënyrë të mrekullueshme me sallata të freskëta të stinës, byrekë të ndryshëm shtëpie, e mbi të gjitha me zahiretë nga duart e amvisave shqiptare.

AgroWeb.org u sugjeron më poshtë recetën tipike shqiptare të përgatitjes së kësaj supe në shtëpi.

Përgatitja e Supës së Paçes në Shtëpi

Përbërësit

  • 1kg mish koke me kocka
  • 1 filxhan kafeje uthull
  • 1 kokërr hudhër
  • erëza, kripë
  • 3-4 lugë gjelle  yndyrë
  • 1 lugë gjelle miell
  • piper të zi sipas dëshirës
  • ½ lugë gjelle salcë domate dje pak spec të kuq

Përgatitja

Kokat pastrohen, priten dhe vihen në ujë të ftohtë e të rrjedhshëm me qëllim që të pastrohen.

Vihen në zjarr me ujë të ftohtë dhe kur fillojnë të marrin valë u hiqet shkuma, pastaj largohen nga zjarri i fortë dhe lihen në zjarr të ngadalshëm  duke u hedhur brenda qepë, karrota, selino dhe kripë.

Pasi të kenë zier hiqen nga lëngu, qërohen nga kockat dhe mishi pritet në copa të vogla.

Në një tenxhere tjetër hidhet yndyra, lihet tue nxehet, pastaj shtohet mielli, përzihet me lugë druri derisa të marrë ngjyrë të errët.

Hidhet salca, shtohet lëngu ku kemi zier kockat, pastaj mishi, pak spec i kuq dhe lihet të ziejë në zjarr tue ngadalshëm, i hedhim kripë dhe piper.

Kështu paçja është gati.

Përgatiten hudhra të shtypura me uthull dhe gjatë shërbimit i hidhen paçes./AgroWeb.org

SHARE