SHEFI I OBSH-së: MIJËRA BANORË TË GAZËS TË ZHVENDOSUR JANË NË RREZIK NGA SËMUNDJET INFEKTIVE

Palestinians with their belongings flee to safer areas in Gaza City after Israeli air strikes, on October 13, 2023. Israel has called for the immediate relocation of 1.1 million people in Gaza amid its massive bombardment in retaliation for Hamas's attacks, with the United Nations warning of "devastating" consequences. (Photo by MAHMUD HAMS / AFP)

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka ngritur alarmin se mbipopullimi, mungesa e ushqimit, ujit, kanalizimeve dhe higjienës bazë po përshpejtojnë përhapjen e sëmundjeve në Gaza.

Përmes një postimi në X, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se mungesa e infrastrukturës funksionale ose aksesi në mjekësi kishte rezultuar në një numër në rritje të infeksioneve midis rreth 1.3 milion njerëzve të zhvendosur në Gaza.

Sipas Ghebreyesus, më shumë se 110,000 njerëz kanë infeksione akute të frymëmarrjes, më shumë se 70,000 kanë një nivel diarreje dhe mijëra janë të prekur nga sëmundje të tjera, duke përfshirë zgjebe, morra, skuqje të lëkurës, impetigo, lisë dhe verdhëz.

Tedros bëri thirrje për një armëpushim të vazhdueshëm dhe paralajmëroi se kushtet aktuale në rrip rrisin rrezikun e shpërthimit të sëmundjeve.

Ai gjithashtu përsëriti komentet e mëparshme nga zëdhënësja e OBSH-së Margaret Harris se më shumë njerëz mund të vdesin nga sëmundjet sesa nga bombardimet nëse sistemi shëndetësor nuk përmirësohet.

“Ne kemi nevojë për një armëpushim të qëndrueshëm. TANI. Është çështje jete ose vdekjeje për civilët”, tha Tedros.

SHARE