STOLTENBERG NGA KIEVI: UKRAINA TANI ËSHTË MË AFËR NATO-s SE KURRË

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi se forcat ukrainase po bëjnë përparim duke dhënë mesazhin e “mbështetjes së vazhdueshme” për Kievin.

Stoltenberg bëri një vizitë të paparalajmëruar në Kiev, kryeqytetin e Ukrainës. Gjatë vizitës së tij të dytë në vend pas luftës, Stoltenberg foli në një konferencë të përbashkët për media pas takimit me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelenskyy.

Duke thënë se kanë shkëmbyer mendime me Zelenskyyn për nevojat më urgjente të vendit të tij dhe hapat e ardhshëm në lidhje me mbështetjen që do të ofrojë NATO, Stoltenberg tha se “Ukraina tani është më afër NATO-s se kurrë”.

Stoltenberg tha se NATO dhe më shumë se 20 vende do të marrin pjesë në forumin ndërkombëtar të industrisë së mbrojtjes që do të mbahet nesër në Kiev. “Do të jetë mundësi e rëndësishme për kompanitë ukrainase që të krijojnë partneritete të reja me sektorin. Sepse nuk ka mbrojtje pa industri”, theksoi ai.

Ai nënvizoi se aleatët e NATO-s kanë vazhduar t’i ofrojnë Ukrainës kapacitete të nivelit të lartë ditët e fundit. Stoltenberg foli për stërvitjen e tankeve “Abrams” nga SHBA-ja, sistemet e avancuara të mbrojtjes ajrore dhe raketore dhe pilotët F-16. Duke iu referuar situatës aktuale në lidhje me luftën, Stoltenberg tha: “Forcat ukrainase po fitojnë gradualisht terren”.

SHARE