Recetë e shëndetëshme: Krem i pulës dhe supë me oriz të egër

Përbërësit

1 lugë çaji vaj ulliri

4 gota qepë të grira hollë

2 gota karota të grira hollë

2 gota selino të grirë hollë

6 gota lëng pule me pak natrium

1/4 gota ujë

1 filxhan oriz të egër të pazier

2 lugë trumzë të freskët të copëtuar

1 lugë rozmarinë e freskët e grirë

1 gjethe dafine

1/2 lugë çaji piper i zi i bluar

8 gjoks pule të gatuar të grirë

2 gota qumësht të skremuar

1/4 filxhan gjysmë e gjysmë 1/4 filxhan niseshte misri

Hapat:

Ngroheni një tenxhere të madhe me salcë në nxehtësi mesatare-të lartë. Shtoni vajin. Pasi vaji të jetë nxehur, shtoni qepët, karotat dhe selinon. Gatuani për rreth 5 minuta derisa perimet të jenë të buta. Në tenxhere shtoni lëngun e pulës, 2 gota ujë, orizin e egër, trumzën, rozmarinën, dafinën dhe piper. Lëreni të ziejë pak dhe gatuajeni për rreth 45 minuta. Përzieni pulën, qumështin dhe gjysmën e gjysmë dhe gatuajeni për 5 minuta. Në një tas të vogël, kombinoni niseshtën e misrit dhe 1/4 filxhani ujë. Kur supa të fillojë të ziejë, përzieni ngadalë llumin e niseshtës së misrit dhe gatuajeni për disa minuta që të trashet. Hiqeni supën nga zjarri dhe hiqni gjethen e dafinës përpara se ta shërbeni.

SHARE