Të Verdha Vezesh të Skuqura me Avokado

Vezët janë ndër ushqimet që përgatiten shpejt dhe me lehtësi, ndaj nuk është çudi që për shumë persona ato janë vakti i preferuar i mëngjesit.

Në këtë recetë, AgroWeb.org ju mëson një mënyrë të re përgatitjeje të vezëve të skuqura.

Krejt unike dhe tepër e shijshme, kjo recetë është një kombinim perfekt vlerash dhe shijesh.

Ndiqni më poshtë hapat dhe pse jo provoni ta përgatisni edhe ju.

Përbërësit

  • 150 g thërrime buke
  • 6 të verdha veze
  • Kripë dhe piper sipas dëshirës
  • 1 ose ½ avokado (sipas dëshirës)
  • Vaj ulliri
  • Limon

Përgatitja

Hidhni thërrimet e bukës në pjatë dhe hidhni me shumë kujdes të verdhat e vezëve.

Me ndihmën e një luge spërkatini të verdhat me thërrime buke derisa të mbulohen plotësisht.

Lërini në ngrirje për 8 orë.

Para se t’i nxirrni të verdhat e vezëve nga frigoriferi përgatisni avokadon.

Qëroni një avokado dhe priteni në feta.

Fetat trasferojini në një tas dhe shtypini mirë me ndihmën e një piruni.

Shtoni kripë dhe piper sipas shijes tuaj dhe disa pika lëng limoni.

Përzejeni mirë masën sa përbërësit të bashkohen.

Thekni fetat e bukës dhe më pas lyejini me masën e avokados dhe me pak vaj ulliri.

Vazhdoni me skuqjen e vezëve në vaj të nxehtë për 1 minutë.

Vendosini të verdhat e skuqura në tostin tuaj me avokado dhe më pas nuk ju mbetet gjë tjetër veçse t’i konsumoni. /AgroWeb.org

SHARE