Supa e Nuses – Receta e Shijes dhe Shëndetit të Mirë në Shtëpi

Kjo është një recetë e vjetër, fantastike, më tipikja dhe e njohura e kuzhinës orinetale.

Njihet me emrin “Supa e Nuses” për shkak të historisë së përgatitjes së saj. Mësohet se një nuse e re gjatë kohës së luftës mblodhi të gjitha produktet ushqimore që i gjendeshin në kuzhinë dhe krijoi recetën e kësaj pjate me shije fantastike.

Sot kjo supë njihet si një ndër specialitetet më të mira të kuzhinës orientale dhe është ndër kryesorët në menutë e restoranteve që ofrojnë gatime tipike të vendeve të Lindjes.

Edhe në Shqipëri, kjo supë përgatitet nga amvisat e krahinave të ndryshme, sidomos në zonat e thella rurale.

Përbërësit e kësaj supe gjenden lehtë në kuzhinën e çdo familjeje, ndaj dhe çdo amvisë duhet ta provojë me patjetër përgatitjen e këtij gatimi, i cili krahas shijes së shkëlqyer është edhe shumë i shëndetshëm gjithashtu,

Më poshtë do të gjeni nga AgroWeb.org hapat e lehtë që duhet të ndiqni për të përgatitur këtë supë krejt lehtë në shtëpi.

Përgatitja e Supës së Nuses

Përbërësit

(Përbërësit më poshtë janë për 4 persona)

2 filxhanë çaji me thjerrëza

5 lugë gjelle me oriz

2 lugë gjelle salcë domateje

1 kokërr qepë

3 thelpinj hudhër

Rigon

Piper

Nenexhik

Piper djegës ( sipas preferencës)

2 lugë gjelle vaj ulliri

1 lugë gjelle gjalpë të freskët

6-7 filxhanë çaji me lëng mishi ose ujë

Përgatitja

Si fillim, AgroWeb.org ju udhëzon të hidhni orizin në një tigan dhe ta zjeni me një filxhan çaji e pak ne ujë. Sapo të nisë të zjejë përzjeheni. Nëse uji avullon shpejt shtoni pak ujë të nxehtë.

Sapo orizi të jetë zjerë largojeni nga zjarri.

Vendosni një tenxhere tjetër në zjarr, AgroWeb.org ju udhëzon të shtoni gjalpin dhe vajin e ullirit.

Shtoni qepën e grirë shumë hollë bashkë me hudhrat. Kaurdisini derisa volume i tyre të bjerë.

Më pas, shtoni salcën e domates, kaurdisini të gjitha bashkë dhe shtoni në vijim lëngun e mishit  ose ujjin.

Lëreni të gjithë masën të zjejeë. Shtoni thjerrëzat e pastruara dhe orizin e zjerë.

Lërini të zjejnë bashkë përreth 30 minuta duke i përzjerë herë pas here.

Në fund shtoni pak nenexhik, piper, rigon, spec djegës sipas dëshirës dhe kripën.

Lëreni të zjejë edhe për 5 minuta bashkë me erëzat.

Kur ta keni larguar nga zjarri përzjeheni supën disa herë me lugë druri duke shtypur thjerrzat dhe orizin.

Kur ta servirni hidhini supës me patjetër edhe pak lëng limoni dhe shija do të jetë e mrekullueshme./AgroWeb.org

SHARE