PESËSHJA DREJT KOSOVËS, BE-ja KONFIRMON: RIKTHEJMË PËRPJEKJET E DIALOGUT

epa10494102 Serbia's President Aleksandar Vucic (L), High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell (2-L) and Kosovo's Prime Minister Albin Kurti (R) at the start of a trilateral meeting for an EU-Belgrade-Pristina Dialogue at EEAS building in Brussels, Belgium, 27 February 2023. EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Zëdhënësi i BE-së për politikë të jashtme dhe sigurinë, Peter Stano, konfirmoi sot se përfaqësuesi i posaçëm i bllokut për dialogun, Miroslav Lajçak, i shoqëruar nga këshilltarët e lartë të liderëve të Gjermanisë, Francës, Italisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, udhëton të shtunën drejt Kosovës e Serbisë.

Ata do takohen me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin serb, Aleksandër Vuçiç.

Me Lajçakun, do të jenë edhe Emanuel Bonne, këshilltar për siguri dhe politikë të jashtme i presidentit të Francës , ai i kancelarit gjerman, Jens Plotner, dhe i kryeministres së Italisë, Francesco Talo, si dhe i dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Qëllimi i kësaj vizite është të arrihet përparim konkret në zbatimin e Marrëveshjes për rrugën drejt normalizimit dhe shtensionimin pas zhvillimeve të fundit”, sqaroi Stano.

 “BE-ja dhe vendet anëtare, sikurse edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mbeten mbështetëse të mëdha të procesit të normalizimit të raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, dhe së ardhmes europiane të të gjithë rajonit. Kemi pritshmëri të qarta nga palët që të vazhdojnë procesin e normalizimit dhe të përmbushin detyrimet e tyre pa kushte dhe pa vonesa”, shprehet Stano.

Për herë të fundit, Kurti e Vuçiç u takuan në Bruksel në 14 shtator, por dështuan të pajtoheshin me planin për zbatimin e marrëveshjeve. Për këtë, BE-ja ia faturoi përgjegjësinë kryesore Prishtinës zyrtare, edhe pse në fakt, të dyja palët nuk kanë avancuar në vënien në jetë të detyrimeve që burojnë nga marrëveshja e arritur në kuadrin e procesit të dialogut.

SHARE