Tri mënyra të thjeshta për të hequr qafe mykun

Është një nga gjërat më të vështira për t’u pastruar dhe produktet që e largojnë atë shpesh janë plot me kimikate të këqija.

Pra, nëse keni probleme me zonat e mykut të zi në dhomën tuaj të gjumit, është më mirë të provoni të përdorni një alternativë natyrale kur bëhet fjalë për ta hequr qafe atë njëherë e përgjithmonë.

Dhe gjëja më e mirë është – ju mund të keni tashmë disa nga mjetet në dollapin tuaj.

Së pari, ekstrakti i farës së grejpfrutit. Ai përmban limonoidë dhe naringeninë, të cilat depërtojnë në bakteret dhe i vrasin ato përgjithmonë. Për ta përdorur, mbushni një shishe me ujë dhe shtoni 10 pika vaj për çdo filxhan ujë.Lexo po ashtu:Çfarë ndodh nëse hani myk aksidentalisht?

Spërkateni me bollëk në zonën e prekur, lëreni të qëndrojë për një orë dhe më pas fshijeni me një sfungjer ose furçë.

Më pas, uthulla e bardhë e distiluar shumë e dashur – jo vetëm një lëng fantastik pastrimi në zona të tjera të shtëpisë, por edhe një largues efektiv myku falë aciditetit dhe vetive antibakteriale.Lexo po ashtu:Katër gjërat që nuk duhet t’i pastroni me uthull të bardhë

Ju mund ta përdorni këtë të pa holluar në myk – por mos harroni të fshini çdo tepricë nëse nuk dëshironi që dhoma juaj e gjumit të ketë erë si një dyqan peshku! Përdorni një shishe sprej për ta aplikuar në zonë dhe fshijeni mykun sipërfaqësor me një peshqir kuzhine.

Më pas mund të përdorni një furçë dhëmbësh për t’u pastruar çdo njollë kokëfortë. Pasi muri të jetë tharë, përdorni një peshqir të lagur për t’i dhënë sipërfaqes një fshirje përfundimtare.Lexo po ashtu:Mënyra e duhur për të larguar mykun e banjës në pak minuta

Heqësi i fundit natyral i mykut është lëngu i limonit. Ndërsa nuk është aq efektiv sa dy opsionet e mësipërme, është një zgjedhje e mirë për një trajtim dytësor të mykut – ose për copëza më të vogla të mykut.

Thjesht shtrydhni tre deri në pesë limona dhe derdhni lëngun direkt në myk. Pas 10 minutash, mund ta fshini dhe mykun ta hiqni me një peshqir të lagur. /Telegrafi/

SHARE