Tavë Dimërore me Oriz dhe Patate

Orizi përbën një nga drithërat më të preferuara të konsumatorëve shqiptarë.

Recetat e gatimit me këtë drith janë të thjeshta.

Zakonisht, amvisat shqiptare ia dedikojnë një ditë orizit, duke e bërë atë pilaf ose duke e kombinuar me spinaq në gjellëra që të bëjnë të lëpish gishtat.

Në këtë recetë të AgroWeb.org do të mësoni një recetë tjetër të gatimit të orizit duke e zier atë në furrë, bashkë me patate e karrota.

Përbërësit

 • 6 patate,
 • 2 karrota,
 • 1 spec i kuq
 • 1 qepë mesatare
 • 1 filxhan çaji oriz.
 • 1 thelb hudhër
 • Kripë sipas dëshirës,
 • 4-6 lugë gjelle me vaj ulliri
 • 2 filxhanë çaji me ujë ose lëng mishi
 • Kripë
 • Djathë i thërrmuar i bardhë ose kaçkavall sipas dëshirës

Përgatitja

Ndezim furrën në 250 gradë.

Qërojmë qepën dhe e presim në forma rrethore.

Qërojmë patatet dhe i shpëlajmë me ujë të bollshëm.

Më pas, i presim në feta rrumbullake.

Karrotat i qërojmë hollë, i shpëlajmë dhe i presim në forma të vogla rrethore.

Specin e kuq e pastrojmë nga farat dhe e presim gjithashtu në formë rrethore.

Hudhrën e qërojmë dhe e grijmë hollë.

Marrim një tas qelqi të thellë dhe hedhim të gjithë përbërësit një e nga një, përveç orizit.

I përziejmë mirë me një lugë druri, shtojmë kripën dhe 3 lugë vaj ulliri.

Pasi i kemi përzier përbërësit mirë me njëri tjetrin, përgatisim tepsinë për pjekje.

E lyejmë tepsinë me një lugë vaji vegjetal.

Orizin e lajmë, e kullojmë dhe e hedhim në tepsi duke e shtruar në të gjithë sipërfaqen e saj.

Perimet e përziera në tasin e qelqit i hedhim të pakavërdisura në sipërfaqen e orizit.

Sipër tyre hedhim tre lugë të tjera gjelle me vaj ulliri dhe e fusim tepsinë në furrë.

Pjekja e perimeve dhe orizit kërkon të paktën 20 minuta.

Në momentin që patatet e karrotat janë rreshkur duke marrë ngjyrën e kafenjtë, hedhim dy filxhanët e ujit ose lëngut të mishit.

E fusim tepsinë në furrë sërish për të mundësuar zierjen dhe pjekjen e mëtejshme të oriziit.

Pas 20 minutash mund ta provoni nëse orizi është bërë e më pas ta hiqni tepsinë nga furra.

5 minutat e fundit para se ta hiqni nga furra, sipër hidhini sipër djathin e thërrmuar në të gjithë sipërfaqen dhe futeni në furrue për pak minuta sa djathi të shkrijë më pas hiqeni nga furra.

Lëreni mënjanë të ftohet pak dhe servireni të ngrohtë duke e shoqëruar me kos, turshi e sallatë jeshile.

Kjo recetë përdoret gjërësisht në shumë zona të veriut të vendit.

Në varësi të preferencës së amvisës, perimet mund të skuqen paraprakisht.

Megjithatë në aspekt vlerash, receta e mësipërme është e shëndetshme sepse ruan vitaminat e mineralet e perimeve./AgroWeb.org

SHARE