Pija e nxehtë që ‘largon toksinat’ dhe pengon përthithjen e yndyrës me shpejtësi

Yndyra viscerale është e padukshme sepse ngjitet në organet e brendshme që qëndrojnë thellë brenda aktivitetit të barkut. Një bark i zgjatur dhe një bel i madh, megjithatë, janë të dy tregues të sasive të mëdha të yndyrës.

Sëmundja lidhet me një rrezik më të lartë të rezistencës ndaj insulinës dhe diabetit, të cilat nga ana tjetër ndikojnë në rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe disa lloje kanceri.

Për fat të mirë, një pije mund të largojë toksinat nga trupi dhe të ndihmojë në çlirimin e trupit nga të dëmshmet duke penguar ruajtjen e yndyrës.

Çaji i luleradhiqes përmban një sërë antioksidantësh unikë që janë eksploruar në fusha të ndryshme të shëndetit, duke përfshirë humbjen e peshës. Rrënja e luleradhiqeve është treguar se rrit funksionet e mëlçisë, gjë që e pastron barkun nga uji i tepërt.

Ieva Kubiliute, tha: “Konsumimi i çajit të luleradhiqes ofron përfitime të shumta shëndetësore. Është një diuretik natyral dhe detoksifikon trupin duke nxjerrë jashtë mbetjet. Konsideroni si një nga bimët më të shpejta të detoksifikimit. Për më tepër, lehtëson fryrjen dhe ul peshën e ujit”.

Diuretikët punojnë duke hequr ujin nga trupi, gjë që zvogëlon sasinë e ujit që rrjedh nëpër vena dhe arterie. Sonia Khan, Farmaciste e Lartë në Medicine Direct shpjegoi: “Diuretikët ndihmojnë për të pastruar trupin tuaj nga kripa dhe uji. Duke detoksifikuar, ju mund të humbni peshën e ujit dhe gjithashtu të zvogëloni fryrjen”.

Një studim i vitit 2008 i botuar në revistën mjekësore Nutrition Research and Practice tregoi se luleradhiqet mund të veprojë si një frenues i lipazës. Frenuesit e lipazës luajnë një rol kyç në metabolizmin e yndyrës njerëzore dhe punojnë duke ulur përthithjen gastrointestinale të lipideve.

Gjetjet mbështesin përdorimin medicinal të luleve si një alternativë natyrale ndaj disa medikamenteve për humbje peshe.

Në fakt, studiuesit në studimin korean shpjeguan në revistën Nutrition Research and Practice se këto efekte parandalonin shtimin e peshës rreth belit po aq efektivisht sa ilaçi Orlistat.

/Telegrafi/

SHARE