E dini pse ju rrjedh hunda derisa jeni duke ngrënë?

Sado e shëmtuar që mund të duket, në fakt është plotësisht e zakonshme t’ju ndodhë rrjedhje hundësh gjatë ngrënies

Në fakt, ka madje edhe një term për këtë lloj rrjedhjeje hundësh: riniti gustator (shijues).

“Shkaku i rinitit shijues është kapsaicina, i njëjti përbërës kimik që u jep specave nxehtësinë e tyre”, thotë dr. David Culpepper, drejtor klinik i LifeMD-së.

Në fakt, kur ushqimi është pikant, trupi reagon ndaj kapsaicinës sikur të ishte një trup i huaj. Membranat e mukozës prodhojnë më shumë mukozë për të ‘shpëlarë’ nxehtësinë dhe kjo është ajo që çon në rrjedhjen e hundës, transmeton Telegrafi.

Shkaktarët e rinitit shijues

Përse trupi reagon kështu nuk është e qartë në tërësi, thotë dr. Alona Pulde, praktikuese dhe këshilltare e certifikuar në Lifesum.

Mirëpo këtë mund ta imagjinoni si rrjedhje joalergjike nga hunda e cila është rezultat i stimulimit të nervave, jo i ftohjes apo reagimeve të sistemit të imunitetit – dhe stimulimi i tillë i nervave krijohet për shkak të ngrohtësisë së ushqimit pikant.

“Ushqimi që mund të jetë shkaktar përfshin specat djegës, salcën djegëse, supën e nxehtë, speca djegës pluhur, kerri, qepët dhe hudhrat”, thotë dr. Pulde.

Domethënë, vetë nxehtësia gjithashtu mund të jetë fajtore. Hani një pjatë makarona të nxehtë, supë apo edhe një tost të nxehtë dhe mbase do të detyroheni t’i fryni hundët.

“Kjo, në fakt, është e njëjta gjë e cila mund t’ju ndodhë edhe kur bëni dush”, shpjegon dr. Culpepper.

Avulli i cili hynë në gavra të hundës lag mukozën dhe shkakton rrjedhje të hundës. Megjithatë, a do të duhet të brengoseni? Ekspertët kanë mendime të ndryshme rreth kësaj.

Ju mund të dalloni nëse është rinitit i shijes

Ju do ta dini se rrufja është rinitit i thjeshtë i shijes, nëse mukoza juaj është më e holluar me ujë sesa e thatë dhe nuk shoqërohet me kongjestion, dhimbje të fytyrës ose teshtitje. Kur gjakderdhja ndodh gjatë ngrënies, në vend të një ftohjeje ose alergjie, janë thjesht nervat e hundës që reagojnë ndaj stimujve duke lënë “digat e hundës” të lirohen.

Pra, nëse hunda juaj rrjedh si një rubinet pas një raundi me ushqim pikant, mos u shqetësoni. “Nuk duhet të shqetësoheni për rrjedhjen e hundës që shkaktohet nga ushqimi djegës apo i nxehtë”, thotë Dr. Culpepper, duke shtuar se në fakt është një mënyrë e mirë për të pastruar sinuset. Kjo është arsyeja pse të gjithë rekomandojnë supë të ngrohtë, e veçanërisht supë të nxehtë kundër ftohjes.

shutterstock

Si të parandaloni ose ndaloni rrjedhjen e hundës gjatë ngrënies?

Le të themi se jeni në një takim ose takoni një koleg për drekë dhe vërtet nuk dëshironi të përballeni me rrjedhjen e hundës. Ndërsa gjithmonë mund ta fshini fytyrën tuaj me një peshqir, Dr. Culpepper thotë se mund të jetë më e lehtë të përdorni një sprej për hundë pa recetë. Thjesht spërkatni secilën vrimë të hundës një orë para se të hani, thotë ai, dhe duhet të jeni në gjendje të shijoni vaktin tuaj pa nuhatje.

Do të ndihmojë gjithashtu në shmangien e ushqimeve nxitëse, shton Dr. Pulde. Nëse e dini se makaronat pikante gjithmonë shkaktojnë rrjedhje, vazhdoni dhe kaloni këtë herë, veçanërisht nëse nuk keni facoletë letre.

Ju gjithashtu mund të lehtësoni shqetësimin e vazhdueshëm duke shpëlarë pasazhet e hundës, shton ajo. Hidhni pak ujë të kripur nëpër sinuset tuaja për të shpëlarë irrituesit dhe mukozën e tepërt, pastaj kthehuni në shijimin e ushqimeve tuaja të preferuara të nxehta dhe pikante. /Telegrafi/

SHARE