SERGEJ LAVROV DISKUTON MARRËVESHJEN E GRURIT ME HOMOLOGUN TURK

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov foli me ministrin e Jashtëm turk Mevlut Çavuşoğlu rreth kushteve për rifillimin e pjesëmarrjes së saj në një marrëveshje kritike të grurit. Lavrov i tha homologut të tij turk se rifillimi i anijeve që transportojnë grurë përmes korridorit të eksportit të grurit do të jetë i mundur vetëm me “garancitë e nevojshme” nga Kievi.Lavrov i tha Çavuşoğlu se Kievi duhet të garantojë se nuk do të përdorë korridorin humanitar dhe portet e Ukrainës për veprime kundër Rusisë, raportuan mediat shtetërore. Rusia njoftoi të shtunën se do të pezullonte pjesëmarrjen e saj në marrëveshjen e eksportit të grurit të ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara me Ukrainën, pas akuzave për sulme me dronë në qytetin e Krimesë, Sevastopol. Pavarësisht tërheqjes së Rusisë, 12 anije që transportonin drithëra dhe produkte të tjera bujqësore u larguan nga portet e Detit të Zi të Ukrainës të hënën, njoftoi Oleksandr Kubrakov, Ministri i Infrastrukturës në Twitter.​

SHARE