Lakra te ziera me mish Vici

Lakra te ziera me mishe vici nje recete qe do ju mrekulloje.

Përbërësit

 • 7 copa mish i freskët
 • 1 kokë lakër
 • 2 qepë
 • 2 karrota
 • 4 lugë salce domatesh
 • kripë
 • piper i kuq
 • Piper te zi
 • pak vaj

Udhëzimet

 1. Së pari qërojme qepen, karrotat dhe i presim.
 2. Në tenxheren ku do të ziejme lakrat, vendosim vajin dhe hedhim perimet e grira.
 3. I skuqim derisa ato të zbuten.
 4. Pastaj shtojme copat e mishit (sipas dëshires ato mund t’i prejmë dhe ne kube), mbulojmë tenxheren dhe e leme të zieje në zjarr ngadalë.
 5. Pastaj marim lakren e pastrojme dhe e presim në copa të vogla, dhe të gjithën e shtojme në tenxheren e përgatitur me perimet dhe mishin,në tenxhere shtojme tre gota uje, dhe ashtu tenxheren të mbuluar me kapak e leme të zieje ngadalë derisa të shohim që lakrat janë zbutur dhe kanë mare ngjyren e kuqerremte.
 6. Ju bëftë mir!
SHARE