Karkaleca të zhytur në krem spinaqi

Karkaleca të zhytur në krem spinaqi,Kan nje shije qe na mahënitë të gjithë.

Përbërësit

 • 1 kg karkaleca të mëdhenj (të qëruar e pastruar)
 • 1 lugë çaji borzilok i freskët
 • Kripë, piper të zi
 • 2 lugë gjelle gjalpë ( të ndara)
 • 3 thelpi hudhër të grimcuara
 • ½ filxhan me panna
 • 1 gotë me lëng pule
 • ½ tufë spinaq
 • 1 filxhan me djathë të grirë parmigiano

Udhëzimet

 1. Marinoni karkalecat me borzilok, kripë dhe piper.
 2. Në një tigan skuqni 1 lugë gjelle gjalpë dhe më pas shtoni karkalecat.
 3. Pas 3 minutash i hiqni karkalecat dhe i lini mënjanë.
 4. Në po të njëjtin tigan skuqni gjalpin e mbetur. Shtoni hudhrat dhe lëngun. Tani shtoni spinaqin dhe e lini të marrë një valë për 2-3 minuta.
 5. Shtoni panën dhe i përzieni mirë. Prisni derisa masa të trashet disi.
 6. Shtoni djathin parmigiano dhe prisni sa të shkrihet.
 7. Në fund shtoni karkalecat.
 8. Pas 3 minutash e hiqni tiganin nga zjarri.
 9. Shijojini të ngrohta. Ju bëftë mirë!
SHARE