Fileto pule të pjekura me ullinj

Ideale për një vaktë të bollshëm.

Përbërësit

 • 2 luge gjelle verë e kuqe
 • 2 lugë gjelle mustardë
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 4 thelpi hudhra
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 degë rozmarinë
 • Gjokse apo fileto pule (4- 6 copë)
 • 1 filxhan me ullinj.

Udhëzimet

 1. Në një tas të madh bashkoni verën e kuqe, mustardën, vajin e ullirit, hudhrën, kripën dhe rozmarinën.
 2. Më pas shtoni mishin e pulës dhe ullinjtë.
 3. I përzieni mirë dhe e mbuloni enën me një qese plastike.
 4. E fusni në frigorifer dhe e lini të qendrojë të paktën 1 orë ose gjatë gjithë natës.
 5. Të nesërmen e kaloni masën në një tavë dhe e fusni në furrë të piqet për gati 1 orë në nxehtësi të ulët.
 6. Kur ta shikoni që mishi i pulës ka marrë një ngjyrë kafe të artë në sipërfaqe mund ta hiqni.
 7. Mund ta shoqëroni me kuinoa, oriz ose thjesht me pak bukë.
 8. Ju bëftë mirë!
SHARE