Mark Zuckerberg po përpiqet të bëjë atë që Google bëri me Android

Meta dëshiron të largojë kontrollin nga Apple.

Përpjekja prej miliarda eurove e kompanisë për të ndërtuar metaverse dhe vendimi i saj vitin e kaluar për të riemërtuar kompaninë nga Facebook në Meta është një mënyrë për të rimarrë kontrollin e të dhënave të konsumatorit nga kthetrat e Apple, thonë ekspertët.

Është e ngjashme me arsyen pse Google zhvilloi Android-in, por projektit të Mark Zuckerberg duket se i mungon një përbërës kyç që e bëri Android një sukses, raporton nga Business Insider, transmeton Telegrafi.

Ndryshimi i Apple ngatërroi modelin e biznesit të Facebook

Vitin e kaluar, Apple ndryshoi politikën e saj të privatësisë, duke e bërë më të vështirë për Facebook të gjurmojë dhe të fitojë para nga reklamat e tij.

“Apple në thelb ka bërë që kthimet e Facebook të rikthehen në mesataren sepse ata hoqën një burim masiv të dhënash për sa i përket qasjes të tyre në të dhënat e përdoruesve të aplikacionit”, tha Mark Zgutowicz, një analist i Meta në Benchmark.

Ndryshimi mund të vijë me një kosto kërcënuese për kompaninë për Metën.

Mbi 95% e të ardhurave të kompanisë vijnë nga pajisjet mobile, sipas analistes së teknologjisë Needham, Laura Martin. COO i Meta-s u tha investitorëve se politika e re e Apple do të rezultojë në 10 miliardë dollarë të ardhura më të ulëta në vitin 2022.

Android kundër Metaverse

Google thuhet se krijoi Android më shumë se një dekadë më parë për të njëjtën arsye: për të konkurruar me Apple.

Në vitin 2007, Google hoqi telefonin e tij të planifikuar të parë Android pak përpara nisjes së prodhimit dhe e ridizajnoi atë që të dukej si iPhone më elegant i gjeneratës së parë, sipas librit Dogfight, nga gazetari dhe autori Fred Vogelstein.

Lëvizja Google u shpërblye. A do t’i shpërblehet edhe Meta-s?

Google pa se ku po shkonte Apple dhe vazhdoi të zhvillonte platformën e saj Android që të përputhej me iOS të Apple. Kompania gjithashtu ka vazhduar të investojë në prodhimin e telefonave inteligjentë, një pajisje që e di se njerëzit e duan.

Basti i Google u shpagua. Android është tani sistemi operativ celular dominues në mbarë botën.

Por Google ishte një ndjekës i shpejtë; Pivoti i Metës mund të jetë më i rrezikshëm sepse po investon në një produkt kryesisht të patestuar: Metaverse.

Disa analistë në Wall Street janë skeptikë se Meta do ta bëjë këtë.

“Edhe nëse Metaverse rezulton të jetë vizioni gjithëpërfshirës i bazuar në harduer që artikulon Meta, a do të jetë vërtet Meta ofruesi fitues i pajisjeve për konsumatorët?” Pyeti Martin në një shënim të fundit. /Telegrafi/

SHARE