Çfarë duhet të bëni për të zbutur stresin dhe sulmet e ankthit

Jeta në ditët e sotme është shumë e komplikuar

Obligime të shumta, angazhimi në punë, prindërimi dhe jeta private janë shumë të rënda dhe nënkuptojnë presion dhe nivel të madh stresi seç ka qenë dikur.

Mënyra e shpejtë e jetës është shkaktar i shpeshtë i ankthit, gjë që për pasojë ka ndjenjë të shtuar shqetësimi dhe frike të cilat mund të ndikojnë negativisht në marrëdhëniet njerëzore, karrierë, por edhe në marrëdhëniet me miqtë.

Disa njerëz mund të fshehin shumë mirë simptomat e ankthit, dhe u duket se është e lehtë të përballen me obligimet e përditshme, edhe pse në të vërtetë nuk është kështu, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, hulumtimet e fundit kanë treguar se gratë janë më të prirura ndaj sulmeve të ankthit dhe specialisti i çrregullimeve të ankthit Dan Regan zbulon këshilla kryesore për t’u marrë me sulmet e panikut dhe nivelet e larta të stresit.

1. Zvogëloni kohën e kaluar në internet

Ankthi është një çrregullim i karakterizuar nga përqendrimi i lehtë në diçka, i cili pas një kohe të caktuar mund t’ju “mbushë kokën me budallallëqe” që do t’ju bëjë të shqetësoheni dhe të mërziteni më shumë se zakonisht dhe do të imagjinoni skenarët më të keq të mundshëm. Pikërisht për këtë duhet të reduktoni kohën që kaloni në mediat elektronike dhe rrjetet sociale të mbushura me lajme të këqija dhe mesazhe negative.

Gjithashtu, nëse shfletoni mediat dhe rrjetet sociale për të larguar mendjen nga problemet, për të argëtuar veten dhe për të përmirësuar disponimin tuaj, mund të jetë krejtësisht e gabuar. Gjegjësisht, shumë të anketuar të hulumtimeve të ndryshme kanë shpjeguar se si janë ndier edhe më keq pasi kanë lexuar në internet, edhe pse kanë arritur drejt tij pikërisht për t’u qetësuar. Pra, zvogëlimi i sasisë së kohës që kaloni në internet mund të ndihmojë në uljen e niveleve të stresit.

2. Lëviz

Të gjitha simptomat fizike të ankthit janë nxitja e trupit tuaj për të ndërmarrë veprime dhe “ikur nga problemet dhe rreziqet”. Frymëmarrja juaj bëhet më e shpejtë, zemra juaj rreh më shpejt dhe më shpejt dhe një valë ngrohtësie ju përshkon. Mënyra më e mirë për t’iu përgjigjur këtyre simptomave është të dilni jashtë dhe të bëni ndonjë aktivitet fizik që do t’ju ndihmojë të qetësoheni dhe të ndiheni më mirë.

Vetëm dhjetë minuta në ditë ecje të lehtë ose vrapim do të bëjnë mrekulli për shëndetin tuaj mendor. Në të njëjtën kohë, gjatë ecjes ose vrapimit, përpiquni të mos shikoni dyshemenë, por mbani kokën drejt dhe vëzhgoni botën përreth jush. Kjo metodë do t’ju pushtojë mendjen dhe do ta largojë atë nga problemi që keni dhe do të lehtësojë sulmin e ankthit.

3. Teknika e frymëmarrjes për qetësim

Kjo teknikë e frymëmarrjes fillon procesin biologjik të relaksimit dhe zgjeron frymëmarrjen tuaj. Harrojeni frymëmarrjen e thellë ose metodën “gojë-hundë” dhe të gjitha ato këshilla të vjetra që keni dëgjuar miliona herë deri tani… Ajo që duhet të bëni për të lehtësuar stresin dhe sulmet e ankthit është të merrni frymë ngadalë deri në pesë dhe më pas në sekondën e 11-të nxirrni frymën. Nxjerrja duhet të zgjasë derisa të numëroni deri në shtatë.

Përsëriteni procedurën për një ose dy minuta dhe përpiquni të relaksoheni sa më shumë që të jetë e mundur. Në këtë mënyrë do ta çlironi trurin nga informacionet dhe shqetësimet e panevojshme dhe do të mendoni më vonë. Kjo metodë e frymëmarrjes është një ndihmë e parë e shkëlqyer për qetësimin e sulmeve të panikut.

4. Devijoni mendimet tuaja

Ankthi ju bën të mendoni për gjithçka në mënyrën më të keqe të mundshme dhe vazhdimisht të mendoni se çfarë mund të shkojë keq. Këta “skenarët më të këqij të mundshëm” mund t’ju pushtojnë aq shumë saqë me kalimin e kohës bëhen gjithnjë e më keq dhe ndërhyjnë në aktivitetet dhe detyrimet tuaja të përditshme.

Nëse keni frikë nga diçka dhe jeni të bindur se diçka e tmerrshme do të ndodhë, përpiquni të bindni veten ndryshe. Për shembull, mendoni se sa ka gjasa që ai skenar të luhet në të vërtetë? Çfarë tjetër mund të ndodhë? A është vetëm pasioni në kokën tuaj? Cili do të ishte një rezultat i mirë i ngjarjes? Çfarë do të ishte mirë nëse do të ndodhte? Duke pranuar se skenari më i keq nuk është e vetmja gjë e mundshme që mund të ndodhë, do të filloni të mendoni më pozitivisht dhe do të lehtësoni sulmet e ankthit.

5. Gjeni “hapësirën tuaj mendore”

Ashtu si një kompjuter me shumë memorie punon më ngadalë dhe ju pengon të ekzekutoni disa programe në të njëjtën kohë, truri juaj lufton gjatë një sulmi ankthi për t’u përqendruar, fokusuar dhe logjikisht të kryejë veprimet e nevojshme. Prandaj, “i jepni trurit tuaj hapësirë të mjaftueshme” duke i dhënë vetes kohë për t’u “ftohur”.

Dan Regan sugjeron të ndani njëzet minuta në ditë për të relaksuar mendjen tuaj, veçanërisht duke medituar ose dëgjuar muzikë relaksuese, e cila mund t’ju ndihmojë të largoni stresin. /Telegrafi/

SHARE