Jerry Lee Lewis ndërron jetë në moshën 87-vjeçare

Legjenda e epokës së artë të muzikës ‘rock and roll’, Jerry Lee Lewis , vdiq të premten, më 28 tetor, në shtëpinë e tij në Memphis në moshën 87-vjeçare.

Këngëtari dhe pianisti ishte i njohur për hitet si “Whole Lot of Shakin’ Going On”, “Great Balls of Fire”, “Breathless” dhe “High School Confidential”.

Së bashku me Chuck Berry, Elvis Presley dhe të tjerë, Leëis ishte një nga figurat kryesore të epokës së rock-ut të viteve 1950.

Por jashtë skenës, jeta personale e këngëtares ishte e trazuar. Leëis ishte në kulmin e popullaritetit të tij në 1958 kur publiku mësoi se ai ishte martuar me Myra Gale Brown, kushërirën e tij të parë. Ajo ishte 13-vjeçare në atë kohë, ndërsa Leëis ishte 22 vjeç.

Lajmi për martesën doli në Londër, ku Lewis kishte fluturuar për të mbajtur disa koncerte. Lewis i tha shtypit se Myra ishte 15 vjeç, por e vërteta doli shpejt dhe shkaktoi zhurmë të madhe. Publiku ndëshkoi Lewisin dhe turneu u anulua pas tre shfaqjeve.

Leëis lindi në 1935 në një familje të varfër bujqësore në Ferriday, Luiziana. Ai filloi të luante piano në moshën 9-vjeçare.

Pasi la shkollën për t’u fokusuar në muzikë, Lewis udhëtoi në 1956 në Sun Studios në Memphis, ku shpejt fitoi punë si lojtar i sesioneve për yje të tillë si Carl Perkins dhe Johnny Cash. Ai gjithashtu regjistroi me Elvis Presley.

Një sesion regjistrimi i dhjetorit 1956 me Leëis, Presley, Perkins dhe Cash – i quajtur “Million Dollar Quartet” – u bë një moment themelor në historinë e rock-ut.

Në vitin e ardhshëm, falë hiteve si “Great Balls of Fire”, Lewis ishte i famshëm ndërkombëtarisht, edhe pse stili i tij i zjarrtë dhe tekstet sugjestive bënë që disa stacione radio të bojkotonin këngët e tij.

Pastaj erdhi skandali i martesës dhe suksesi i Lewis nuk ishte kurrë e njëjtë.

Në vitin 1989 “Great Balls of Fire!”, një film biografik me Dennis Quaid në rolin e Lewis, solli vëmendje të re në jetën dhe muzikën e Leëis. Leëis madje regjistroi versione të reja të hiteve të tij për kolonën zanore.

Por jeta e tij personale mbeti e çrregullt. Ai u martua shtatë herë, ai gjithashtu luftoi me alkoolizmin, varësinë nga droga dhe probleme të tjera shëndetësore për vite me radhë.

Lewis jetoi pjesën më të madhe të jetës së tij në një fermë në Misisipin verior me një pishinë në formë pianoje. Ai kurrë nuk e tejkaloi skandalin e martesës me kushëririn e tij.

Lewis ka lënë pas gruan e tij, Judith Coghlan Leëis, fëmijët Jerry Lee Leëis III, Ronnie Leëis, Pheobe Leëis dhe Lori Lancaster, motrën Linda Gail Lewis, kushërirën Swaggart dhe shumë nipër e mbesa. /Telegrafi/

SHARE