Gjel deti i mbushur

whole roasted chicken with vegetables

Përbërësit

 • Gjel deti (diku tek 7 kg)
 • 50 gram gjalpë i shkrirë
 • ½ limon
 • Kripë, piper
 • Për mbushjen e gjelit të detit: 3 qepë të grira imët
 • 200 gram selino të grira hollë
 • Të brendshmet e gjelit
 • 100 gram arra
 • 100 gram rrush të thatë
 • 10 ullinj
 • 1 mollë jeshile e prerë në feta të holla
 • 2 feta bukë të thekura.

Udhëzimet

 1. Gjeli i detit duhet larë dhe pastruar mirë. Kini kujdes të lani mirë edhe të brendshmet e tij.
 2. Në një tigan skuqni qepën e grirë imët me pak vaj. Shtoni më pas edhe të brendshmet. I përzieni mirë.
 3. E hiqni nga zjarri dhe i shtoni më pas, mollën, ullinjtë, rrushin e thatë, arrat, selinonë dhe bukën e thekur të prerë në kubik të vegjël.
 4. I përzieni mirë dhe tani është koha të mbushni gjelin me të. Ngjesheni mirë.
 5. Në fund e lidhni gjelin me spango, tek pjesa e këmbëve.
 6. Tani e lyeni me gjalpë të gjithë sipërfaqen e tij.
 7. E vendosni në një tavë dhe e fusni në furrë të piqet ngadalë përreth 2 orë, megjithëse kjo është relative varësisht furrës.
 8. Ju bëftë mirë!
SHARE