Apple mund të prezantojë vitin e ardhshëm një iPad 16 inç

Burime pranë kompanisë kanë zbuluar se Apple mund të jetë në proces të përgatitjes së një iPad 16 inç për vitin e ardhshëm.

iPad i ri 16 inç duhet të shfaqet në tremujorin e katërt të vitit 2023, por kjo mund të ndryshojë. Thashethemet për një iPad 14-inç dhe 15-inç janë përhapur prej disa kohësh, por kjo është hera e parë që përflitet një iPad 16-inç.

Eksperti Mark Gurman përmendi iPad-in 14 dhe 15 inç që në vitin 2021 dhe së fundmi tha se një model më i madh duhet të shfaqet në treg në vitin ose dy vitet e ardhshme. Analisti i zinxhirit të furnizimit, Ross Young e konfirmoi këtë dhe tha se ne mund të shohim një iPad Pro 14.1 inç me Mini LED dhe një ekran ProMotion që në fillim të vitit të ardhshëm.

Aktualisht, iPad Pro 12.9 inç është modeli më i madh i Apple, por i ka pak inç për të qenë pajisja ideale për profesionistët krijues. Do të kishte kuptim edhe për ata që duan të përfitojnë nga Stage Manager, një veçori e iPadOS 16 që lejon kalimin më të lehtë midis aplikacioneve. Kompania shtoi gjithashtu mbështetjen e ekranit të jashtëm për Stage Manager me lëshimin e iPadOS 16.2 beta dhe përdoruesit duhet të kenë shumë hapësirë për të fituar para kur e përdorin atë.

Apple tronditi linjën e saj të iPad muajin e kaluar duke prezantuar një iPad me një port USB-C, si dhe një iPad Pro të rifreskuar 12.9 inç.

Prezantimi i një iPad premum 16 inç do të kishte kuptim në ofertën e Apple. Kjo do të krijonte një hendek më të madh çmimesh midis modelit të nivelit fillestar dhe atij më të fundit, por ende nuk ka një opsion të përballueshëm. /Telegrafi/

SHARE