Supë peshku

Supa e peshkut është një ndër më të rekomanduarat për nga vlerat ushqyese që mbart. Dhe mos mendoni se është shumë e vështirë për t’u përgatitur.

Përbërësit

 • 1 lugë gjelle salcë speci
 • Erëza të përziera (kryesisht kripë, rigon, piper)
 • 4 thelpi hudhra të grira imët
 • 200 gram domate qershi
 • 1 finok i prerë në copa të vogla
 • ½ presh i prerë imët
 • 2 patate të prerë në kubik
 • 300 ml lëng perimesh të ziera
 • 200 ml verë e bardhë
 • 200 ml pana
 • vaj ulliri
 • 300 gram salmon
 • 300 gram tul merluci.

Udhëzimet

 1. Në një tenxhere me pak vaj ulliri skuqni preshin.
 2. Shtoni patatet, finokun, erëzat. I trazoni mirë dhe i lini të skuqen për disa minuta.
 3. Shtoni salcën e specit dhe verën. I përzieni mirë.
 4. Shtoni edhe lëngun e perimeve pas disa minutash shtoni panën.
 5. Trazojeni vazhdimisht!
 6. Shtoni domatet qershi dhe e lini supën të ziejë për 15 minuta.
 7. Më pas i shtoni peshkun.
 8. E lini 3 minuta dhe e hiqni .
 9. Në fund supën e spërkasim me lëng limoni dhe pak vaj ulliri.
 10. Shërbejeni supën të ngrohtë!
SHARE