Si te pergatisim djathe ne shtepi

1.5 litër qumësht

3 lugë gjelle uthull

1 lugë çaji kripë

Në një tenxhere në zjarr mesatar vendosni qumështin për të zierë.

E trazoni vazhdimisht dhe sapo të marrë valë do i shtoni uthullën.

Do të shikoni që qumështi do të prihet.

Vazhdoni ta përzieni vazhdimisht me lugë druri dhe pas 5 minutash e hiqni nga zjarri.

I shtoni kripën, masën kullojeni me napë dhe ngjesheni mirë me dorë. Ajo që ngelet në fund është djathi.

Ruajeni në frigorifer sa të forcohet disi dhe konsumojeni më pas.

SHARE