Apple Music distancohet nga Kanye West, largon nga top-listat kryesore këngët e reperit

Ai ka humbur disa marrëveshje të mëdha biznesi pas komenteve të tij antisemitike.

Dhe tani, lista e disa hiteve të Kanye West që ndodheshin në top-listën kryesore në Apple Music është hequr, duke treguar se gjiganti i transmetimit gjithashtu po ndërpret bashkëpunimin me reperin.

45-vjeçari ka qenë në një tirade kohët e fundit, duke bërë thirrje kërcënuese ndaj hebrenjve dhe deklarata të tjera shqetësuese.

Në fillim të kësaj jave, Daniel Ek, CEO në Spotify, iu drejtua komenteve të Kanye gjatë një interviste me Reuters.

Rivali i Apple Music deklaroi se muzika e tij nuk shkel politikat kundër urrejtjes së Spotify dhe se do t’i takonte kompanisë së reperit, Def Jam e Universal Music Group, të tërheqë katalogun e tij muzikor.

“Është muzika e tij dhe muzika e tij nuk shkel politikën tonë. I takon kompanisë së tij, nëse duan të ndërmarrin veprime apo jo”, tha ai.

Westit janë ndërprerë disa partneritet si pasojë e veprimeve dhe deklaratave të tij të fundit, shkruan DailyMail.

Pasuria e babait të katër fëmijëve mund të bjerë nën një miliard dollarë pas përfundimit të markës, e cila vjen pasi disa marrëveshje të tjera fitimprurëse janë hequr.

Marrëveshja e tij me Balenciaga dhe Gap ka dështuar dhe reperi dje u hoq nga agjencia e talenteve CAA.

Llogaritë e tij në Twitter dhe Instagram u kufizuan, platformat e mediave sociale që thanë se hoqën postimet e tij që përdoruesit në internet i dënuan si antisemite.

Edhe marka e njohur e veshjeve Adidas, ditë më parë njoftoi se ka ndërprerë bashkëpunimin me krijuesin e hiteve.

West është përballur me kritika javët e fundit për sjelljen e tij të çuditshme, duke përfshirë prezantimin e një serie bluzash me mbishkrimin ‘White Lives Matter’ në javën e modës në Paris.

Kanye bëri gjithashtu pretendimin e pasaktë se ai është ‘njeriu me ngjyrë më i pasur në historinë amerikane’ – një titull që i përket Robert F. Smith të Vista Equity.

Në vitin 2021, West u përshkrua në mënyrë të pasaktë si njeriu më i pasur në Amerikë pasi Bloomberg raportoi vlerësimet e kompanive të tij deri në 6.6 miliardë dollarë.

Pjesa më e madhe e kësaj shifre erdhi nga shitjet që ende nuk ishin realizuar dhe nuk ishin kurrë një tregues i pasurisë së tij personale – Forbes vlerësoi vlerën e tij neto në rreth 1.8 miliardë. /Telegrafi/

SHARE