Receta e preferuar e Sofia Lorenit për shpageta kremoze me limon!

Receta e Sofia Lorenit është plot aromë dhe përgatitet në vetëm 15 minuta

Përbërësit:

– 250 g shpageta,
– 60 g gjalpë,
– 3 thelpinj hudhre,
– lëvore të tre limonëve,
– 60 ml lëng limoni,
– 120 ml ajkë për zierje,
– kripë,
– piper,
– 25 g parmezan të grirë në rende,
– 1 grusht borzilok të freskët.

Përgatitja:

Pastën zieni në mënyrën e zakonshme. Prisni imët hudhrën, grini lëvoren e limonit dhe shtrydhni lëngun.

Shkrini gjalpin në një tigan të madh në temperaturë mesatare.

Skuqni hudhrën, shtoni gjysmën e ajkës për zierje dhe hidhni erëza sipas shijes. Ziejini për disa minuta, duke e përzier herë pas here.

Shtoni shpagetat e përgatitura, më pas hidhni sipër pjesën e mbetur të ajkës.

Shtoni lëngun dhe lëvoren e limonit dhe përziejini që të gjitha të bashkohet mirë.

Shtoni borzilokun e grirë hollë dhe spërkatni me parmezan përpara se ta shërbeni.

Ju bëfshin mirë, – transmeton Telegrafi.

SHARE