Porto nuk ia del ta thyen rekordin historik të Milanit

Porto nuk ka arritur të thyejë rekordin si të pamposhtur në ligë me 58 ndeshje të vendosur nga Milani, vetëm duke arritur të barazojë këtë numër të jashtëzakonshëm.

Kuqezinjtë arritën fillimisht atë seri prej 58 ndeshjesh të Serisë A pa humbje nga maji i vitit 1991 deri në mars 1993, të përfunduara me një humbje 1-0 në shtëpi ndaj Parmës falë golit të Faustino Asprilla.

U deshën dy trajnerë të ndryshëm për të mbikëqyrur atë seri, fillimisht Arrigo Sacchi dhe më pas Fabio Capello.

Porto kishte arritur të barazonte rekordin prej 58 ndeshjeve në ligën portugeze dhe ishte në gjendje të vendoste një rekord të ri në ndeshjen kundër Sporting Bragas.

Megjithatë, skuadra e Sergio Conceicao u mund 1-0 në Braga nga një gol i Ricardo Hortas dhe më së shumti kanë qenë në gjendje të shkruajnë emrin e tyre së bashku me Milanin në librat e historisë.

Porto nuk kishte humbur një ndeshje të Superligës së Portugalisë që nga 30 tetori i vitit 2020, i filluar në një triumf 3-2 kundër Paços Ferreira.

Rekordi i mëparshëm portugez ishte 56 ndeshje të pamposhtur, i vendosur prej Benficas.

Sigurisht, kur shikojmë jashtë gjashtë ligave më të mira evropiane, ka vija dominuese dukshëm më të gjata, për shembull 104 ndeshjet e Steaua Bukureshtit në Rumani nga qershori i vitit 1986 deri në shtator 1989. /Telegrafi/

SHARE