Çfarë Ndodh në Organizëm kur nuk Hani Bulmet

Debatet për avantazhet dhe disavantazhet e produkteve të bulmetit vazhdojnë prej shumë vitesh.

Njerëzit ndahen në tre grupe: ata që janë në favor, ata që mendojnë se nuk duhet tepëruar me to dhe ata që nuk ‘duan t’i shohin me sy.”

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni se çfarë ndodh në organizëm nëse hiqni dorë nga produktet e bulmetit.

Dobësim Të Kockave

Qumështi është shumë i pasur me kalçium, proteinë, vitaminë D dhe minerale të tjera të dobishme për shëndetin e kockave.

Nëse nuk konsumoni ushqime të bulmetit atëherë kockat tuaja do të jenë më të dobëta e  duhet të gjeni mënyra të tjera për të mbajtur kokcat të forta.

Ushqime të pasura me kalçium janë barishtet, lëngu i portokallit, qumështi i bajames dhe brokoli.

Tensioni i Gjakut

Qumështi është shumë i pasur me kalium, një mineral që ndihmon në uljen e tensionit të gjakut.

Zakonisht, ekspertët këshillojnë konsumin e sa më shumë frutave dhe perimeve për një ulje natyrale të tensionit të gjakut.

Por kur njeriu konsumon edhe produkte bylmeti, atëherë tensioni i gjakut mbahet më mirë në kontroll.

Ndryshimi Në Peshë

Njerëzit që shohin heqjen dorë nga produktet e bulmetit si një alternativë për të humbur në peshë duhet të tregojnë kujdes.

Disa produkte bulmeti mund të shtojnë shumë nivelin e kalorive, por ushqime të tjera si qumështi ndihmojnë në mirëmbajtjen e peshës.

Pastrimi i Lëkurës

Disa studime, të cilave i referohet AgroWeb.org kanë zbuluar një lidhje mes shfaqjes së akneve dhe pirjes së qumështit, veçanërisht atij të skremuar.

Megjithatë, deri më tani nuk është zbuluar asnjë lidhje e tillë me djathin dhe kosin.

Ajo që është e vërtetë është se gjithçka që hamë reflektohet në lëkurë dhe i tillë mund të jetë edhe rasti i qumështit.

Intoleranca Ndaj Laktozës

Intoleranca ndaj laktozës karakterizohet nga mungesa e një enzime që shpërbën sheqernat tek produktet e bulmetit.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë se heqja dorë nga këto produkte do të lehtësojë problemin.

Përkundrazi, simptomat do të përkeqësohen më keq.

Më Pak Fryrje Të Stomakut

Nëse futeni në kategoritë e njerëzve, stomaku i të cilëve fryhet si një tullumbac si pasojë e produkteve të bulmetit, atëherë duke hequr dorë prej tyre, do të ndiheni më mirë dhe më pak të fryrë.

Më Pak Të Rrezikuar Nga Radikalet e Lira

Disa produkte të bulmetit kanë një rol inflamator.

Kësisoj, rreziku i shfaqjes së tadikaleve të lira bie ndjeshëm nëse nuk konsumoni produkte të bulmetit.

Sipas studimeve, nivelet e larta të kalçiumit rrisin rrezikun e kancerit të prostatës tek meshkujt./AgroWeb.org

SHARE