3 këshillat që ju duhen për të pasur flokë të gjatë dhe të shëndetshëm…

1. Bëni prerje të shpeshta.

Mund të duket kundërintuitive, por nëse doni flokë të gjatë që janë në të vërtetë të shëndetshëm, duhet t’i shkurtoni rregullisht. “Ndërsa prerjet e flokëve nuk i bëjnë flokët të rriten më shpejt, ato heqin qafe majat e çara që ju thyejnë”, shpjegon Michael Dueñas, një stilist i famshëm me bazë në Los Anxhelos.

2. Hani dietën e duhur.

Të kesh flokë të gjatë dhe të fortë nuk varet vetëm nga produktet që vendos në flokët, varet edhe nga ajo që vendosni në trupin tuaj. “Për të nxitur rritjen e flokëve, ju duhet të ‘ushqeni’ flokët nga brenda,” shpjegon Francesca Fusco, M.D., një dermatologe në NYC. Pra, cilat ushqime i bëjnë flokët të rriten më shpejt? Ato të pasura me proteina, blloqet ndërtuese të flokëve, duke përfshirë mishin dhe burime të tjera.

3. Largoni dekolorantin.

Po aq elegant sa duken flokët platin, kalimi nga një nuancë më e errët në bjonde të hapur mund të qëndrojë mes jush dhe flokëve tuaj më të gjatë të mundshëm. “Kur kutikula e flokëve dëmtohet nga dekoloranti, mund të keni më shumë këputje ose skaje të ndara,” shpjegon Elizabeth Hiserodt, koloriste e lartë në Cutler Salon në New York City. “Sa më pak trajtime kimike, aq më mirë do të rriten flokët tuaj”.

SHARE