Shqeto Përmeti

Përgatitja e Shqetos Përmetare

Përbërësit

(Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)

  • 4-5 thela mish qengji
  • 2 lugë gjelle miell gruri
  • 1 gotë me qumësht
  • 1 kokërr vezë
  • 1 lugë gjelle gjalpë
  • Kripë
  • Piper
  • Majdanoz i freskët

Përgatitja

Zgjidhet mish qengji i majmë dhe pritet në racione.

I hidhet kripë dhe vendoset të zjejë në zjarr të ngadalshëm.

Në një enë, kaurdiset mielli me gjalpë, në momentin që mielli zverdhet shuhet me qumësht dhe kaurdiset me një lugë drurir në mënyrë që të mos krijojë kokrra.

Më pas, shtohet lëng mishi dhe trazohet derisa masa të bëhet e njëtrajtshme.

E gjithë masa në vijim i shtohet mishit  dhe lihet që të zjejë përreth 5 minuta.

Pasi supën shqeto e kemi hequr nga zjarri dhe është ftohur pak, supa pritet me veyë dhe me limon.

Në fund i shtohet majdanoz i grirë hollë dhe pak gjalpë i freskët i shkrirë.

Kur shërbehet spërkatet me piper të zi./AgroWeb.org

SHARE