RUSIA NIS LUFTËN / BOMBARDON UKRAINËN, TË RËNËT E PARË JANË USHTARË

Dhjetëra persona u vranë nga sulmi rus dhe të paktën 19 u zhdukën që nga ora 13:00 e 24 shkurtit, vetëm shtatë orë pasi Rusia filloi pushtimin e gjithanshëm të Ukrainës nga disa drejtime. Një civil u vra nga bombardimet ruse në Mariupol, Donetsk Oblast. Gjashtë persona u vranë gjatë sulmit në qytetin Podilsk në Odesa Oblast, njoftoi Ministria e Brendshme e Ukrainës në orën 9 të mëngjesit. Një roje kufitare ukrainase u vra nga granatat me raketa që vinin nga Krimea. Shërbimi Shtetëror i Rojës Kufitare raportoi se Rusia kishte qëlluar me armë mbi ta nga Krimea e pushtuar në fshatin Preobrazhenka, në rajonin Kherson. Tre civilë u vranë nga bombardimet në qytetin Vuhledar në Donetsk Oblast, njoftoi Ministria e Brendshme në orën 11:00. Bombardimet ruse vranë një fëmijë në qytetin Chuhuiv, Rajoni i Kharkivit, njoftoi Ministria e Brendshme në orën 12:00. Tetëmbëdhjetë persona u vranë gjatë bombardimeve ruse të fshatit Lypetske në Odesa Oblast, njoftuan autoritetet lokale. Gjashtë persona u vranë në bombardimet e mëngjesit të Rusisë në periferinë e Kievit, Brovary, tha kryebashkiaku i qytetit për median Suspilne. Një civil u vra nga bombardimet ruse në Uman, Cherkasy Oblast , njoftuan autoritetet lokale . Oleksiy Arestovych, këshilltar i kreut të zyrës së Presidentit, tha se mbi 40 ushtarë ukrainas u vranë që nga mëngjesi, sipas Ukrainska Pravda, ndërsa nuk ka ende një shifër zyrtare.

SHARE