10 arsye pse lëkura kruhet dhe si të shpëtojmë nga ky fenomen i pakëndshëm

Lëkura e kruar mund të jetë stresuese dhe frustruese me ose pa skuqje, lëkura juaj po përpiqet t’ju tregojë diçka.

Ndjenja e vazhdueshme e kruajtjes mund të shtojë shqetësimin, dhe ka shumë arsye pse është kështu. Të kuptuarit pse lëkura kruhet është hapi i parë në trajtimin e problemit, thotë Alix J. Charles, një dermatologe dhe bashkëpunëtore në Akademinë Amerikane të Dermatologjisë (AAD).

Më poshtë është një udhëzues për 10 shkaqet më të zakonshme të kruajtjes së lëkurës.

  1. Jeni të dehidratuar

Lëkura e thatë, e njohur edhe si kseroza, është një nga shkaqet më të zakonshme të kruajtjes kronike, thotë Meghan Feely, një dermatologe në Nju Jork. Kjo mund të jetë për shkak të gjenetikës, motit të ftohtë apo edhe plakjes. Nëse shpesh notoni, bëni banja ose dushe të nxehta, ose ndoshta jeni shtatzënë (ose anasjelltas jeni duke kaluar menopauzë), kruajtja e lëkurës mund të rritet gjithashtu.

Përdorimi i një losioni hidratues trupi dhe kremi për fytyrën mund të lehtësojë kruajtjen duke rihidratuar lëkurën, thotë Melissa Kanchanapoomi Levin, një dermatologe me bazë në Manhattan, por nëse kjo nuk ju ndihmon, shihni një dermatolog për vlerësim të mëtejshëm.

  1. Një sëmundje lëkure që nuk trajtohet siç duhet ose fare

Nëse kruajtja vjen edhe me njolla të kuqe, të çara të lëkurës dhe nevoja për të gërvishtur është më e keqe gjatë natës, mund të keni një sëmundje të lëkurës, si psoriazë (e cila lidhet me inflamacionin e shkaktuar nga sistemi imunitar) ose ekzema (e njohur gjithashtu si dermatiti atopik). Për fat të mirë, ka një numër trajtimesh të disponueshme për të dyja kushtet, duke përfshirë produkte pa recetë, kremra trajtimi me recetë, medikamente orale ose injektuese dhe fototerapia që synon lëkurën e irrituar me rrezet UV, thotë Kanchanapoomi Levin.

  1. Reaksion alergjik

Nëse keni blerë një zbutës të ri rrobash ose keni zhvilluar një alergji ndaj diçka që nuk e keni pasur më parë, kruajtja mund të rritet – është një përgjigje e zakonshme ndaj alergjenëve, sipas Prevention.

Nëse keni vetëm kruajtje të lehtë, identifikoni shkaktarin dhe ndaloni kontaktin me të. Nëse nuk mund të ndaloni gërvishtjet, shkoni te një dermatolog. Kruajtja kronike e lëkurës dhe skuqjet mund të jenë shenjë e një problemi më serioz, si infeksioni ose sëmundje.

  1. Ju keni filluar kohët e fundit medikamente të reja ose keni rritur dozën e medikamenteve ekzistuese

Nëse ju keni hequr dhëmbët e mençurisë dhe ju janë përshkruar medikamente të caktuara ose jeni duke marrë ilaçe për presionin e lartë të gjakut, pilulat që po merrni mund të jenë fajtore për kruajtjen e vazhdueshme. Nëse vëreni se kruajtja e lëkurës është një efekt anësor i mundshëm i një medikamenti, bisedoni me mjekun tuaj – mund të ndihmojë rregullimi i dozës, kontrollimi i ndërveprimeve me ilaçet ose prova me ilaçe kundër kruajtjes.

  1. Shëndeti mendor

Arsyeja për kruajtjen tuaj nuk është gjithmonë në sipërfaqen e lëkurës. Nëse jeni të stresuar, në depresion ose ndiheni të shqetësuar, rrjedha kimike e serotoninës dhe norepinefrinës mund të shkaktojë kruajtje, veçanërisht nëse nuk ka skuqje.

  1. Hormonet e çekuilibruara

Luhatjet hormonale mund të kenë efekte të fuqishme, duke përfshirë kruajtjen e pamëshirshme të lëkurës. Për shembull, nëse jeni duke ushqyer me gji ose duke kaluar nëpër menopauzë, mund të keni nivele më të ulëta se normale të estrogjenit, të cilat mund të kenë një kaskadë efektesh trupore, duke përfshirë kruajtjen.

Shmangia e sapunëve të ashpër dhe detergjenteve dhe hidratimit rregullisht mund të lehtësojë shqetësimin nga AAD, por nëse jeni ende shumë të kruhet, vizitoni mjekun tuaj për të përjashtuar çdo problem tjetër, të fshehur, të lëkurës.

  1. Jeni shtatzënë

Lëkura e thatë dhe një bark gjithnjë në rritje i shtohen kruajtjes së lëkurës për nënat e ardhshme, por kruajtja e rëndë në pëllëmbët e dorës, këmbët dhe trup mund të tregojë kolestazën intrahepatike të shtatzënisë (ICP), një gjendje në të cilën funksioni i mëlçisë dëmtohet nga një grumbullim i përkohshëm i biliare, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit (NIH). Kruajtja ka tendencë të shfaqet në tremujorin e tretë dhe mund të shkaktojë komplikime, ndaj nëse vëreni këtë lloj kruajtjeje të lokalizuar, sigurohuni që të vizitoni mjekun dhe gjinekologun tuaj.

  1. Kafshimi ose pickimi i kafshëve

Kur ju kafshoni nga çdo lloj insekti, ai ka potencialin të injektojë substanca të huaja në trupin tuaj, të cilat sistemi juaj imunitar do t’i sulmojë me histaminë, një përbërës që shkakton kruajtje.

Për të ndaluar kruajtjen, mendoni se ku keni qenë kohët e fundit: në bar të gjatë, në një shtrat hoteli? Më pas, nëse është e nevojshme, hiqni qafe burimin dhe aplikoni kremra ose losione antiseptike, sugjeron Melanie Grossman, dermatologe në Nju Jork.

  1. Kruajtje neuropatike

Kruajtja neuropatike shkaktohet nga dëmtimi i nervit, nervi i shtypur ose djegiet. Është e rrallë dhe ndodh kur sistemi nervor dërgon sinjale se një pjesë e trupit tuaj kruhet.

Kruajtja në fjalë shpesh shoqërohet me dhimbje, ngurtësi dhe djegie. Mund të shkaktohet nga sëmundje ose çrregullime të sistemit nervor qendror ose sistemit nervor periferik. Nëse dikush vuan nga skleroza e shumëfishtë, kruajtja e lartpërmendur zakonisht ndodh në një pjesë të caktuar të trupit, zakonisht në të dy anët – për shembull, të dy krahët ose këmbët.

  1. Diçka tjetër po ndodh dhe trupi juaj po përpiqet t’ju njoftojë

Edhe pse një fenomen i rrallë, ndonjëherë kruajtja e lëkurës mund të shërbejë si alarm për probleme më të thella shëndetësore. “Kruajtja e zgjatur pa skuqje mund të jetë shenjë e gjendjeve sistemike si sëmundjet e gjakut, diabeti, sëmundjet e veshkave, sëmundjet e mëlçisë, infeksionet si hepatiti B ose C, HIV, ose një tiroide tepër aktive”, thotë Kanchanapoomi Levin.

Në disa raste, mund të jetë gjithashtu një shenjë e kancerit të lëkurës (nëse lezioni i lëkurës ndryshon, nuk shërohet, dhemb ose kruhet). Nëse vërtet nuk jeni të sigurt se çfarë ose kush po e shkakton kruajtjen, është e rëndësishme të shihni një mjek.

SHARE