Të mirat që merrni nga konsumimi i patateve të ëmbla

Patatet e ëmbla janë të gjithanshme dhe ushqyese, që përbëhen nga një sasi e mirë e vitaminës A, vitaminës C dhe manganit në çdo porcion. Ato gjithashtu kanë veti antikancerogjene dhe mund të nxisin funksionin imunitar, shëndetin e zorrëve, funksionin e trurit dhe shëndetin e syve.

Patatet e ëmbla janë një burim i madh i fibrave, vitaminave dhe mineraleve.

Fibrat dhe antioksidantët në patatet e ëmbla mund të jenë të dobishme për shëndetin e zorrëve.

Patatet e ëmbla ofrojnë antioksidantë të ndryshëm, të cilët mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër llojeve të caktuara të kancerit.

Patatet e ëmbla janë tepër të pasura me beta karoten, antioksidantin përgjegjës për ngjyrën e ndritshme portokalli të perimeve.

Konsumimi i patateve të ëmbla ngjyrë vjollce mund të përmirësojë funksionin e trurit.

Patatet e ëmbla me mish portokalli janë një nga burimet më të pasura natyrore të beta karotenit, një përbërës me bazë bimore që shndërrohet në vitaminë A në trupin tuaj. Patatet e ëmbla janë shumë të lehta për t’u shtuar në dietën tuaj. Ato mund të shijohen me ose pa lëkurë dhe mund të piqen, të zihen, të skuqen, të skuqen, të zihen në avull ose të gatuhen në tigan./healthline

SHARE